Obserwacje gwiezdnego układu podwójnego za pomocą nowego afrykańskiego teleskopu

Kategorie: 

Artystyczna wizualizacja - źródło: NASA

Międzynarodowy zespół astronomów poinformował o pierwszych wynikach naukowych uzyskanych z teleskopu Karoo Array Telescope (KAT-7), znajdującego się w Republice Południowej Afryki. Obserwacje dokonane za jego pomocą umożliwią zrozumienie zachowania się strumieni promieniowania przemierzającego przestrzeń kosmiczną z relatywistycznymi prędkościami.

 

Składający się z siedmiu anten 26-metrowy radioteleskop KAT-7, znajduje się w obserwatorium Hartebeesthoek Radio Astronomy Observatory (HartRAO), w południowej Afryce. Pierwsze zadanie jakie postawili przed nim astronomowie dotyczyło obserwacji gwiazdy neutronowej, znany jako Circinus X-1.  Z dwóch orbitujących wokół siebie gwiazd, z których jedna jest gwiazdą neutronową, emitowany jest jasny blask widoczny w widmach radiowych promieniowania elektromagnetycznego.

 

Circinus X-1 jest gwiazdą binarny (lub, innymi słowy, systemem podwójnym). Dwie gwiazdy obracają się wokół siebie z okresem orbitalnym 16,5 dni. Kiedy gwiazdy zbliżają się do siebie, potężna grawitacja gwiazdy neutronowej pozwala jej wyciągnąć część materii z jej towarzysza. W wyniku tego w układzie o wysokiej energii dochodzi do powstania strumienia promieniowania rentgenowskiego o relatywistycznych prędkościach. Uczeni analizują propagację tych emisji, co może zdecydowanie pogłębić naszą wiedze o tego typu kosmicznych fenomenach.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz