Nowy teleskop kosmiczny NASA pozwoli na wykrywanie samotnych planet

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Zbliżająca się misja NASA może ujawnić istnienie większej liczby samotnych planet. Interesujących ciał niebieskic, które nie orbitują wokół żadnej gwiazdy. Powstający Nancy Grace Roman Space Telescope należący do agencji NASA, może pozwolić nam na odkrycie setek planet tego typu w samej Drodze Mlecznej.

 

Nancy Grace Roman Space Telescope to narzędzie nazwane na cześć jednej z z najważniejszych osób odpowiedzialnych za stworzenie teleskopu Hubble'a Nancy Grace Roman. Celem teleskopu ma być między innymi badanie tajemniczej siły wywołującej ekspansję wszechświata oraz poszukiwanie odległych planet spoza naszego Układu Słonecznego.Nowe narzędzia są konieczne do prowadzenia badań nad samotnymi planetami. Do tego celu, astronomowie zamierzają użyć techniki zwanej mikrosoczewkowaniem grawitacyjnym. Polega ona na wykorzystaniu grawitacji gwiazd i planet w celu zakrzywienia i wzmocnienia światła przechodzącego za nimi, z punktu widzenia teleskopu. en efekt mikrosoczewkowania jest powiązany z teorią ogólnej teorii względności Alberta Einsteina i pozwala teleskopowi znaleźć planety oddalone o tysiące lat świetlnych od Ziemi - znacznie dalej niż inne techniki wykrywania planet.

 Sęk w tym, że mikrosoczewkowanie działa najlepiej wtedy, gdy grawitacja planety lub gwiazdy przekrzywia się i wzmacnia światło innej gwiazdy. Mowa tu o zjawisku, które jest widoczne tylko przez krótki czas raz na kilka milionów lat. Ponieważ samotne planety znajdują się w przestrzeni samodzielnie, bez pobliskiej gwiazdy, teleskop musi być bardzo czuły, aby wykryć to powiększenie.Opublikowane niedawno badanie naukowe szacuje, że Nancy Grace Roman Space Telescope powinien być zdolny do zidentyfikowania planety o masie Marsa lub większej. Mars jest drugą najmniejszą planetą w naszym Układzie Słonecznym i jest niewiele większy niż połowa wielkości Ziemi. Daje to więc pewne pole do manewru w dalszych badaniach nad tymi obiektami. O szczegółach tej pracy naukowej, możecie przeczytać w czasopiśmie naukowym Astronomical Journal.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz