Nowe zdjęcie komety ISON z kosmicznego teleskopu Hubble'a

Kategorie: 

Kometa ISON sfotografowana 9 października 2013 roku - Źródło: NASA/ESA/HST

Nowe obrazy komety ISON przesyłane przez kosmiczny teleskop Hubble'a (Hubble Space Telescope - HST) nie potwierdzają hipotezy rychłego rozpadu tego ciała niebieskiego. Wszystko wskazuje na to, że ma ona szanse na przetrwanie ekstremalnego zblizenia do Słońca.

 

Wcześniej pisaliśmy o kolumbijskich astronomach, którzy ogłosili, że brak radykalnego wzrostu jej magnitudy jasności jest zwiastunem tego, że kometa ISON ulegnie wkrótce fragmentacji. Swoje przewidywania opierają na założeniu, że początek dekompozycji jądra komety można ocenić po zatrzymaniu wzrostu jej jasności. Ich zdaniem to dowód na to, że kometa nie ma szans na przetrwanie peryhelium.

 

Jednak ostatnie zdjęcia z 'Hubble'a", wykonane 9 października, wskazują na to, że jądro komety ISON zachowało swoją integralność. Świadczy o tym przede wszystkim koma, która wygląda symetrycznie i gładko. To świadczy o dobrej kondycji jądra i daje podstawy do twierdzeń, że obiekt ten przetrwa zbliżenie na odległość 1 160 000 kilometrów od powierzchni gwiazdy.

Kometa ISON 8 października - Źródło: Adam Block / Mt. Lemmon

Wielu astronomów nadal twierdzi, że gdy dojdzie do peryhelium komety ISON, które spodziewane jest 28 listopada, powinna być ona widoczna z Ziemi nawet tak zwanym "gołym okiem". Nie wiadomo, czy będzie to tak spektakularne jak zapowiadano, ale bez wątpienia już teraz to ciało niebieskie wywołało wrzawę w środowisku astronomicznym.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz