Nowe ustalenia na temat charakterystyki asteroidy, która spadła na Rosję

Kategorie: 

Źródło: kadr z Youtube

Międzynarodowa grupa naukowców opublikuje w najbliższym czasie wyniki badań, jakie dokonano w celu zwymiarowania i określenia właściwości asteroidy, która 15 lutego eksplodowała nad Uralem. Zdarzenie z lutego wywołało szok na całym świecie, a fala uderzeniowa, która powstała w wyniku eksplozji nieznanego wcześniej ciała niebieskiego spowodowała obrażenia u ponad 1500 osób.

 

Specjaliści ustalili, że obiekt miał około 20 metrów średnicy i ważył 10 000 ton. Wszedł w atmosferę z prędkością 19 km/s, po czym kompresował pod sobą warstwy powietrza, a wzrastająca temperatura spowodowała wyparowanie 3/4 jego zawartości. Fragmentacji uległ on na wysokości 30 kilometrów nad Ziemią i wtedy też uzyskał największa jasność. Niektórzy świadkowie twierdzili, że blask przyćmił Słońce.

 

Według modelu przygotowanego przez naukowców eksplozja miała siłę 600 tysięcy ton trotylu, czyli była czterdziestokrotnie większa od tej, jaką wywołała pierwsza bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę. Badania odnalezionych dotychczas fragmentów meteorytów wskazują na to, że był to chondryt, czyli składa się głównie z żelaza.

 

Wiek tego ciała niebieskiego szacuje się na 4,452 mld lat, czyli jest niemal równolatkiem Układu Słonecznego. To, co zaskoczyło naukowców to fakt, że z badań wynika, że obiekt był poddany działaniu promieniowania kosmicznego tylko przez 1,2 miliona lat. Sugeruje to, że ów fragment mógł powstać w pasie planetoid w wyniku jakiejś kolizji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze