Nowe molekuły wykryte w atmosferze księżyca Io

Image

Źródło: bryankillett.com

Io to najbardziej wewnętrzny galileuszowy księżyc Jowisza. Można go wypatrzyć nawet niewielkimi teleskopami. Jest to też najbardziej aktywne geologicznie ciało niebieskie w Układzie Słonecznym.

 

Znajduje się tam 400 aktywnych wulkanicznych pasm. Chmury siarkowych wyziewów wznoszą się na setki kilometrów. Stwierdzono, że na powierzchni tego księżyca znajduje się 100 gór, niektóre z nich są wyższe niż nasz Mount Everest.

 

Oprócz tego, że są tam góry dochodzi do intensywnych przepływów lawy. Intensywna aktywność wulkaniczna emituje głównie związki siarki, zwłaszcza tlenek siarki(SO), chlorek sodu(NaCl) i siarką oraz tlenem w formie molekuł.

[ibimage==14380==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Modele matematyczne przewidują, że oprócz tego w atmosferze Io powinny występować inne molekuły. Ostatnio ustalaniem składu atmosfery tego księżyca zajął się zespół astronomów z USA, Francji i Szwecji. Udało im się stwierdzić, że w atmosferze Io drugim najczęściej występującym izotopem jest siarka (34-S) oraz wstępnie potwierdzono występowanie chlorku potasu (KCl).

[ibimage==14381==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Zdołano jeszcze uchwycić emisje radiowe cząstek takich jak tlenek krzemu (SiO) oraz Tlenek disiarki (S2O). Wykryto też pomniejsze ilości innych izotopów siarki. Większość z tych substancji emituje fale radiowe.

 

 

 

0
Brak ocen