Nowa planeta karłowata odkryta w Pasie Kuipera

Kategorie: 

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/Kuiper_oort_pl.jpg

Niedawno odkryta planeta karłowata, o nazwie 2015 RR245, może być nawet 120 razy dalej od Słońca niż Ziemia i potrzebuje około 700 lat, aby je okrążyć – ogłosiła Międzynarodowa Unia Astronomiczna.

 

 

"Trzeba prześledzić lodowe światy za Neptunem, jak tworzą się te gigantyczne planety i jak następnie oddalają od Słońca. Pozwolą nam poskładać historię naszego Układu Słonecznego" – powiedział w oświadczeniu członek zespołu Ossos Dr Michelle Bannister z University of Victoria w Kolumbii Brytyjskiej.

Badania zidentyfikowały jak dotąd ponad 500 obiektów transneptunowych, a 2015 RR245 jest uznawana za najbardziej znaczące odkrycie.

Po raz pierwszy została zauważona przez dr JJ Kavelaars z National Research Council w Kanadzie, który zauważył go we wrześniu 2015 za pomocą Teleskopu Canada-France-Hawaii w Maunakea na Hawajach. Przez najbliższe lata planeta będzie badana i otrzyma oficjalną nazwę. Jest to największe odkrycie i jak dotąd jedyna planeta karłowata, znaleziona przez Ossos, przy współpracy 50 naukowców z różnych uczelni i instytutów na całym świecie, którzy prowadzą badania od 2013 roku.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/20/EightTNOs_pl.png

"Ossos został utworzony, aby odwzorować strukturę orbitalną w zewnętrznym Układzie Słonecznym i rozszyfrować jego historię. Chociaż nie jest on zaprojektowany tak, aby skutecznie wykrywać planety karłowate, jesteśmy zadowoleni, że znaleźliśmy jedną na tak interesującej orbicie", wyjaśnia profesor Brett Gladmana z University w Kolumbii Brytyjskiej.

On i jego koledzy uważają, że RR245 może być jedną z ostatnich odkrytych planet karłowatych, zanim w przyszłości będzie można wykorzystać lepsze przyrządy optyczne.

Odkrycie planety karłowatej, takiej jak ta, ma ogromne znaczenie dla badaczy, powiedział dla The Guardian Pedro Lacerda z the Queen’s University w Belfaście. Takie światy są "niezwykle bogate i złożone", jak wykazała analiza Nowych Horyzontów Plutona.

"To najbliższa rzecz do kapsuły czasu, która przenosi nas do narodzin Układu Słonecznego", dodał. "Można zrobić analogię do skamieniałości mówiących nam o stworzeniach, które dawno minęły. 2015 RR 245 jest znacznie mniejszy od Plutona, więc mówi nam rzeczy, których Pluton nie mógł".

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz