Nowa kompilacja zdjęć galaktyki spiralnej NGC 3627, inaczej M66

Kategorie: 

Galaktyka M66 widziana w promieniowaniu rentgenowskim za pomocą teleskopu Chandra

Galaktyka spiralna NGC 3627 zwana w katalogu Messiera, jako M66 to obiekt znajdujący się około 36 milionów lat świetlnych od Ziemi. Do tej pory była ona obserwowana za pomocą różnych widm fal elektromagnetycznych, teraz pojawiło się nowe zdjęcie stanowiące kompilację dotychczas dokonanych obserwacji tego ciała niebieskiego.

 

Najbardziej hipnotyczny wygląd, M66 ma w podczerwieni. Poniższą fotografię wykonano w podczerwieni za pomocą kosmicznego obserwatorium Spitzer. Tego obiektu głębokiego nieba należy wypatrywać w gwiazdozbiorze Lwa. Galaktyka ta ma charakterystyczny kształt ze względu na interakcję z NGC 3628, której wpływ spowodował odchylenia jej ramion. M66 ma średnicę prawie 100 tysięcy lat świetlnych.

Zdjęcie, które można zobaczyć poniżej przedstawia kompilację zdjęć wykonanych przez kilka obserwatoriów, między innymi w promieniowaniu rentgenowskim za pomocą teleskopu Chandra oraz w podczerwieni za pomocą Spitzera a na dodatek dołożono światło widzialne z teleskopu Hubble'a i z naziemnej sieci radioteleskopów VLT.

Wewnątrz galaktyki znajduje się prawdopodobnie supermasywna czarna dziura, która wpływa na koncentrację materii wewnątrz obiektu. Są to jednak wyłącznie hipotezy opierane na statystycznych przesłankach. Na 67 okolicznych galaktyk aż 37 posiada centralną czarną dziurę.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze