Nowa kometa pojawi się na listopadowym niebie

Kategorie: 

Foto: Terry Lovejoy

Australijski astronom amator, Terry Lovejoy, odkrył już czwartą swoją kometę. Najnowsza z nich została oznaczona numerem C/2013 R1 (Lovejoy). Została ona wypatrzona po dwóch nocach obserwacji z wykorzystaniem 8 calowej lunety.

 

Nowe ciało niebieskie zostało znalezione między konstelacjami Oriona i Jednorożca. W momencie zauważenia kometa miała 14,5 magnitudy jasności. Testy weryfikacyjne dokonane przez profesjonalnych astronomów wskazały, że kometa jest nieco jaśniejsza i osiąga 14 magnitudę.

 

Jej największa jasność powinna wystąpić w listopadzie i według wyliczeń dojdzie do 8 wielkości. Oznacza to, że będzie idealna do oglądania przez małe amatorskie teleskopy. Minimalna odległość między kometą a Ziemią wyniesie 61,3 miliona kilometrów a perygeum nastąpi 23 listopada 2013. Kometę C/2013 R1 (Lovejoy) będzie można wtedy zobaczyć w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

 

Najsłynniejsza do tej pory kometa odkryta przez Terrego Lovejoya to C/2011 W3 (Lovejoy). Ta kometa powinna wyparować podczas zbliżenia ze Słońcem, a nie dość, że przetrwała przelot przez koronę gwiazdy to jeszcze poleciała dalej w przestrzeń kosmiczną. W przypadku C/2013 R1 (Lovejoy) nie powinno być tak dramatycznie, ale z pewnością sprawi to trochę radości miłośnikom astronomii.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen