Niezwykły widok w kosmosie – mgławica w kształcie motyla

Kategorie: 

Źródło: NASA/HST

Astronomowie zdołali wykonać niepowtarzalne zdjęcie mgławicy, zwanej Roberts 22, albo AFGL 4104. Jest to wczesna forma tak zwanej mgławicy protoplanetarnej, która powstaje wtedy, gdy zakończeniu ulega cykl życia gwiazdy.

 

Tym razem udało się sfotografować to ciało niebieskie dzięki teleskopowi Hubble'a. Dla tych niebiańskiego obiektu można zaobserwować z Ziemi, ponieważ jest od nas w stosunkowo niewielkiej odległości, kilkuset lat świetlnych.

 

Takie ciała niebieskie powstają gdy w wyniku wypalania się paliwa gwiazdy następuje odrzucenie materii od ich centrum. Ekspansja ta trwa wystarczająco długo, aby gorący gaz mógł się zjonizować, co objawia się emitowaniem blasku.

Przeobrażenie gwiazdy, która dała jej początek rozpoczęło się 400 lat temu. Mgławica składa się obecnie z misternie splecionych nici, które upodabniają ją do motyla. Naukowcy twierdzą, że rozmiar tego obiektu zmienia się. Dzieje się tak, gdyż dochodzi coraz więcej materii z gwiazdy.

Podobna mgławica protoplanetarna powstała kiedyś, gdy umarła gwiazda będąca poprzednikiem naszego Słońca. Dopiero potem uformowała się nasza rodzima gwiazda i powstał nasz Układ Słoneczny.

 

Astronomowie sugerują, że jeśli mamy dowody na to, że mgławica zaczęła się tworzyć mniej więcej 400 lat temu, oznacza to, że do czasu ostatecznego zakończenia tego cyklu życia gwiazd potrwa jeszcze kilka stuleci.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz