Niezwykły biały karzeł przetrwał wybuch supernowej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Astronomowie specjalizujący się w astrofizyce odkryli niezwykłego białego karła, który przeżył wybuch supernowej. Te nietypowe karły mają niezwykłe właściwości i zachowanie w stosunku do standardowych gwiazd. Takie częściowo wypalone białe karły tworzą zupełnie nową  kategorię „uciekających” gwiazd.

 

Kiedy duża gwiazda wyczerpuje całe paliwo jądrowe, może stracić zewnętrzne warstwy materii i kurczyć się w coś w postaci gorącego pomarszczonego ciała niebieskiego, zwanego białym karłem. W końcu, gdy grawitacja nadmiernie go skompresuje, taki obiekt zapada się, ale jądro gwiazdy jest w stanie zwinąć się i eksplodować ponownie jako supernowa i pozostawić po sobie supergęstą gwiazdę neutronową lub czarną dziurę.

 

Autorzy nowego badania na ten temat odkryli niezwykłą gwiazdę o nazwie LP 40-365. To jest biały karzeł, który niewiarygodnie szybko porusza się na skraju galaktyki. Naukowcy uważają, że to częściowo spalone uciekające pozostałości supernowej, co sugeruje, że gwiazda ta przetrwała eksplozję i pozostały na niej reakcje jądrowe. Jednak należy zaznaczyć, że według astrofizyków eksplozja ta nie była tak silna jak zwykle i była dużo poniżej średniej.

Co ciekawe, ta niezwykła gwiazda nie jest odosobnionym przypadkiem. Po analizie danych  z teleskopu kosmicznego Gaia należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej,  przynajmniej trzy inne gwiazdy w różnych częściach galaktyki mają właściwości i trajektorie zbliżone do LP 40-365.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz