Niezwykłe sekwencje z przelotu sondy New Horizons nad Plutonem

Kategorie: 

Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

Niedawno w centrum uwagi świata astronomicznego był Pluton, w którego okolice dotarła należąca do NASA sonda kosmiczna New Horizons. Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała w piątek kompilację zdjęć przedstawiających przelot tuż nad powierzchnią Plutona.

 

Warto nadmienić, że to pierwsze takie obrazy wykonane w historii ludzkości. Zanim do Plutona doleciała sonda New Horizons dysponowaliśmy jedynie nielicznymi rozmytymi obrazami tej planety. Dzięki misji, której koszt był mniejszy niż kwota wydane na informatyzację ZUS w Polsce, w końcu możemy zobaczyć jak wygląda Pluton.

Różnica jakości zdjęcia Plutona między Teleskopem Hubble'a i New Horizons - Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

Zdjęcia wykorzystane do sporządzenia tego nagrania zostały wykonane za pomocą zainstalowanej na sondzie New Horizons kamerze LORRI (Long Range Reconnaissance Imager). Sonda, która oddala się już od Plutona ma teraz czas na przesyłanie nieskompresowanych obrazów, które będą spływały na Ziemię jeszcze przynajmniej przez rok. Do tego czasu dowiemy się o Plutonie znacznie więcej niż wiemy dzisiaj.

Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

Sekwencja zaczyna się gdy aparat znajduje się mniej więcej 200 kilometrów od powierzchni Plutona w okolicy obszaru zwanego Norgay Montes po czym przelatuje nad pełnym zamrożonego azotu obszarem zwanym jako Sputnik Planum i dociera do kraterów w regionie Cthulhu. Wszystkie te nazwy są jeszcze nieoficjalne i zostały nadane podczas eksploracji tej planety karłowatej przez zespół naukowców z misji New Horizons.

Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

Niewątpliwie przetwarzanie danych ze zdjęć wykonanych podczas postoju sondy New Horizons na orbicie Plutona potrwa jeszcze bardzo długo. Nie jeden raz dowiemy się jeszcze ciekawostek na temat tej zdegradowanej niedawno pełnoprawnej planety. Warto też zwrócić uwagę na dziwaczny księżyc tego ciała niebieskiego. Nazywa się on Charon i jest zaskakująco duży w porównaniu do Plutona. Niewiele wiadomo na temat jego powstania, istnieją tylko niesprawdzalne teorie.

Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika NOWY FOLDER - Swetr / POLECAM!

No i nie poprawia tego, mamy

No i nie poprawia tego, mamy gdzies. No nie mozna takich rzeczy pisac na portalu o nazwie tylkoastronomia, to przeciez czysty trolling. New Horizons nie byla ani chwili na orbicie plutona ze wzgledu na zbyt duza predkosc przelotu!! To tak jakby serwis sportowy przedstawial zupelnie inne wyniki rozgrywek niz byly w rzeczywistosci. Kolejny portal sluzacy za wieszak na reklamy, ehhh.. Ja sie kiedys wkurze to zaloze wlasny portal o tej tematyce. 

Portret użytkownika Bez_przesady!

Jakie "200 km od

Jakie "200 km od powierzchni"???! A nie 12 200? Kolejny smaczek: "Niewątpliwie przetwarzanie danych ze zdjęć wykonanych podczas postoju sondy New Horizons naorbicie Plutona potrwa jeszcze bardzo długo." - noooo, tu już tłumacz poszedł na całość - sonda NH i postój NH na orbicie Plutona...

Portret użytkownika NOWY FOLDER - Swetr / POLECAM!

O matko, takich baboli tutaj

O matko, takich baboli tutaj dawno nie widzialem, i to w kwestiach zupelnie bazowych. Poprawcie błagam ten artykuł bo az mi wstyd, ze tutaj coś komentuję.