Niezwykle bliski przelot astroidy 2017 EA, którą odkryto zaledwie 6 godzin wcześniej

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

W czwartek rano, w odległości jedynie 14 500 kilometrów od  Ziemi, przeleciała nieznana wcześniej asteroida oznaczona jako 2017 EA. Oznacza to, że ten liczący kilkanaście metrów średnicy, obiekt znalazł się ponad 20 razy bliżej niż średnia odległość od Księżyca.

Przelot w odległości zaledwie 14 500 km i to nieznanego wcześniej ciała niebieskiego, to coś bardzo niepokojącego. Orbita wielu satelitów przebiega na podobnej wysokości. Nie ma jednak doniesień o tym, aby ten obiekt, albo ciągnący się za nim gruz o mniejszej frakcji, spowodował jakiekolwiek uszkodzenia w ziemskiej flocie satelitarnej.

To może zaskakiwać, ale asteroida 2017 EA została odkryta dopiero na sześć godzin przed przelotem. Zauważyli ją naukowcy z fundowanego przez NASA badania nieba Catalina Sky Survey wykorzystującego teleskopy umiejscowione w Arizonie.Sam przelot został zaobserwowany przez wiele dużych ziemskich teleskopów i dzięki temu zebrano dość wiele danych potrzebnych do ustalenia orbity tej nowo poznanej asteroidy.

 

Bardzo niepokojący jest fakt, że po deszczu meteorów nad Czelabińskiem, do którego doszło w 2013 roku, do dzisiaj wcale nie poprawiła się sytuacja w zakresie zdolności wykrywania takich potencjalnie niebezpiecznych lokalnie obiektów,  których kolizja z naszą planetą mogłaby się skończyć eksplozją w powietrzu i zabójczą falą uderzeniową, która mogłaby wywołać spore zniszczenia nad strefą upadku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz