Nieznana katastrofa zniszczyła życie na Marsie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od dawna wiadomo, że Mars mógł być kiedyś bardzo podobny do Ziemi jednak coś zniszczyło go doszczętnie i dzisiaj przypomina wielką jałową pustynię. Najnowsze dane przesyłane przez łazik Curiosity jak i wcześniejsze ustalenia poczynione przez łazik Spirit nie pozostawiają wątpliwości, że na Marsie była kiedyś atmosfera i pole magnetyczne.

 

Mars, jaki znamy obecnie powstał około 4 miliardy lat temu. Świadczy o tym wiele poszlak takich jak analizy poziomu molibdenu w skałach znajdujących się na powierzchni. Obecność tego pierwiastka pozostaje w korelacji z obecnością tlenu w atmosferze. Okazało się, że ilość tego pierwiastka w skałach na powierzchni planety, datowanych na około 4 miliardy lat jest ponad pięciokrotnie większa niż ilość molibdenu w meteorytach marsjańskich, które dotarły do Ziemi.

 

Wiadomo, że skały te miały kolejno 180 milionów lat i 1,4 miliarda lat, więc skoro w znacznie starszych próbkach znaleziono ich aż tak wiele oznacza to, że przed 4 miliardami lat na planecie tej panowały zupełnie inne warunki. Specjaliści sugerują, że znajdowała się tam cienka atmosfera bogata w tlen i duża ilość wody. Potwierdza to dotychczasowe ustalenia na temat geologicznej przeszłości Marsa.

 

Nadal jednak nie wiadomo, co mogło spowodować tak dramatyczne zmiany, które wyjałowiły planetę a na dodatek spowodowały zniszczenie jej pola magnetycznego. Eksperci podejrzewają, że Mars musiał zderzyć się z jakimś ciałem niebieskim. Teoria ta w oczywisty sposób bazuje na innej niesprawdzonej hipotezie jakoby jakiś duży obiekt zderzył się z Ziemią w wyniku czego miał powstać Księżyc. Nie ma jednak na to mocnych dowodów tak jak brakuje ich w przypadku Marsa Uczciwiej zatem jest stwierdzić, że nauka nie wie dlaczego doszło do tak katastrofalnego zdarzenia na czerwonej planecie, ale bez wątpienia coś się tam wydarzyło i miało charakter globalny.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Pacal

Jak czytam: "Mars, jaki znamy

Jak czytam:
"Mars, jaki znamy obecnie powstał około 4 miliardy lat temu." i drugie:
"... przed 4 miliardami lat na planecie tej panowały zupełnie inne warunki." ?
Z tych 2 zdań tylko, wnioskuję że autorowi artykułu chodzi o to że ta /również/ rzekoma katastrofa, jakiej domyśla się, musiała zajść circe tych właśnie 4 miliardów lat temu! Skądinąd nauka dobrze ustaliła już, że planety Układu Słonecznego powstały ok 4600 milionów lat temu. Na przykład Mars: pojawił się jako planeta skalista jak w obecnym kształcie, ok 100 milionów lat po uformowaniu się Proto-Słońca, co właśnie oznacza około 4500 milionów lat temu.
Skoro jak chce Autor:  "Mars jaki znamy obecnie", powstał 4000 milonów lat temu i kiedy również zanikło na nim hipotetyczne życie /które do tego tylko czasu miało warunki aby zaistnieć/, to czy możliwe jest, że to życie rozwijało się tak szybko, mianowicie w ciagu blisko połowy miliarda lat do czasu hipotetycznej "katastrofy"?
Moim zdaniem, dość ciekawe było by to...
Na podstawie:  http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_i_ewolucja_Uk%C5%82adu_S%C5%82onecznego
/podrozdział: "Planety Skaliste"/.

Portret użytkownika smrodek11

Wiek księzyca

Wiek księzyca ziemskiego: 4,527 milarda lat
Wiek marsa: 4,5 milarda lat
 
Bardzo zbliżone daty, niekoniecznie potwierdzone i prawdziwe.
Moja teoria: Księżyc, który obecnie koło ziemi, krążył kiedyś w okół marsa, zapewniając stałą atmosferę, i pole magnetyczne. Nagły impakt spowodował, że księzyc marsa wytrącił się z orbity, zaczął lecieć w kierunku ziemi, zatrzymał się na orbicie około ziemskiej, i kręci się tak do dziś. Taka moja teoria :P
Pod powierzchnią marsa mogą być ciała zwierząt, nawet cywilizacji ..
POTWIERDZE JESZCZE KIEDYŚ MOJĄ TEORIĘ!