Niewyjaśnione błyski na Księżycu mogą być związane z aktywnością słoneczną

Kategorie: 

Księżyc 13 kwietnia 2013 - źródło własne

Jakkolwiek brzmi to dosyć dziwnie na Księżycu dochodzi do niewyjaśnionych zjawisk optycznych objawiających się w postaci jasnych błysków widocznych na jego powierzchni. Nie wiadomo, co je powoduje, ale są one faktem. Wciąż testowane są nowe hipotezy na temat przyczyn występowania tego fenomenu, ale nawet bardzo dokładne badania nie przynoszą oczywistych rozwiązań. Tym razem tematem zajęli się brytyjscy astronomowie.

 

Zjawisko to astronomowie nazywają TLPs od angielskiego sformułowania Transistent Lunar Phenomena. Pierwsze przypadki jego wystąpienia sięgają średniowiecza. Mnichowie z Canterbury 18 czerwca 1178 roku zaobserwowali dziwny błysk na powierzchni Księżyca. W 1787 roku angielski astronom William Herschel zauważył trzy jaśniejące punkty na powierzchni Księżyca. Pośpiesznie poinformował o tym Króla Jerzego III. Zaproponował hipotezę wedle, której były to oznaki wulkanizmu księżycowego.

 

Tych zdarzeń przybywało i trwa to do dzisiaj. Inne teorie sugerowały, że błyski to po prostu uderzenia meteorów. Poszukiwano, zatem korelacji między ich występowaniem a czasem przelotu największych deszczów meteorów. Nie udało się tego potwierdzić w odpowiednim stopniu u praktycznie nie obserwowano chmur pyłu, jakie powinny towarzyszyć takim impaktom.

 

Zjawiska te są traktowane przez naukę bardzo poważnie zwłaszcza, że incydentów przybywało. NASA powołała nawet specjalną grupę, Project Moon-Blink, której zadaniem miało być ustalenie co błyska na Księżycu. Projekt funkcjonował w tym samym czasie gdy trwał program Apollo. Zespół skoncentrował się zwłaszcza na bardzo częstych doniesieniach o błyskach w okolicy krateru Aristarchus. Poproszono nawet Neila Armstronga, aby szczególnie przyglądał się temu kraterowi podczas przelotu w jego pobliżu na pokładzie Apollo 11. Według niego powierzchnia była lekko fluorescencyjna.

 

Najnowsze badanie fenomenu TLPs przeprowadzili astronomowie z British Astronomical Association’s (BAA). Stowarzyszenie wzięło pod uwagę wszystkie przypadki zanotowane między 1700 a 2010 rokiem. Ich wiarygodność oceniano punktami od 1 dla amatorskich obserwacji do 5 przy profesjonalnych obserwacjach przypadków błysków sklasyfikowanych jako TLPs. Następnie nałożono dane na znane wzorce takie jak ilość plam słonecznych i towarzysząca im aktywność Słońca. Jednak teoria, że to wiatr słoneczny powoduje zjawiska elektrostatyczne na powierzchni Księżyca nie została ostatecznie potwierdzona i zespół naukowców sugeruje potrzebę dalszego badania tych niewyjaśnionych fenomenów optycznych.

 

 

Źródła:

http://www.baalunarsection.org.uk/2013-03-lsc.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Transient_lunar_phenomenon

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz