Naukowcy zidentyfikowali "drugą Wenus"

Kategorie: 

Wizja artystyczna planety skalistej GJ 1132b, krążącej wokół czerwonego karła - źródło: Dana Berry
Zdołaliśmy już zidentyfikować wiele planet pozasłonecznych, ale ostatnie odkrycie określane jest jako przełomowe. Około 39 lat świetlnych od nas znajduje się wyjątkowa planeta - wiele wskazuje na to że mamy do czynienia z drugą Wenus.

 

Ciało niebieskie o nazwie GJ 1132b może przypominać naszą planetę gdy weźmiemy pod uwagę jego rozmiary - jest większe od Ziemi jedynie o 20%. Jednak masa "drugiej Wenus" jest większa o około 60%. Ponadto, egzoplaneta krąży wokół niewielkiego czerwonego karła a jeden rok trwa tam około 38 godzin. Co ciekawe, astronomowie poszukiwali drugiej Ziemi, a zamiast tego prawdopodobnie znaleźli drugą Wenus.

 

GJ 1132b może posiadać atmosferę i szacuje się, że temperatura na jej powierzchni wynosi około 230 stopni Celsjusza. To i tak mniej o jakieś 230 stopni w porównaniu do planety Wenus. Egzoplaneta ta zachowuje się względem swojej gwiazdy niczym Księżyc względem Ziemi, czyli posiada stronę dzienną oraz nocną.

 

Badacze uważają, że ze względu na wysokie temperatury nie znajdziemy tam wody w stanie ciekłym, która wymagana jest do podtrzymania znanego nam życia, ale jest jednocześnie wystarczająco chłodna aby posiadała atmosferę. GJ 1132b, określana mianem "drugiej Wenus", jest wystarczająco blisko nas aby specjaliści mogli przeprowadzić kolejne analizy tego ciała niebieskiego i poznać więcej szczegółów na jej temat.

 

Źródło: http://news.mit.edu/2015/new-earth-sized-exoplanet-1111

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz