Naukowcy twierdzą, że Pluton powinien odzyskać rangę planety

Kategorie: 

Źródło: NASA

W 2006 roku, Międzynarodowa Unia Astronomiczna zadecydowała, że Pluton nie jest pełnoprawną planetą i oficjalnie stał się już „tylko” planetą karłowatą. Eksperci stwierdzili, że Pluton nie spełnia wszystkich warunków i nie może być traktowany tak jak Ziemia, Mars czy Wenus. Jednak stale powiększające się grono naukowców publicznie kwestionuje decyzję unii.

 

Według Międzynarodowej Unii Astronomicznej, pełnoprawna planeta powinna mieć czystą orbitę. Tak się składa, że Pluton znajduje się w pasie Kuipera, a w jego sąsiedztwie znajdują się liczne małe obiekty. Jednak planetolog Philip Metzger z Florida Space Institute wskazał, że powyższy warunek nie znajduje odniesienia w literaturze naukowej.

 

Metzger przestudiował artykuły naukowe sprzed ostatnich 200 lat i natrafił tylko na jedną interesującą publikację z 1802 roku. Pojawił się w niej zapis, że ciało niebieskie można zakwalifikować jako planetę, gdy posiada czystą orbitę, lecz został on oparty o nieaktualne rozumowanie.

Metzger twierdzi, że dawniej, nawet księżyce Tytan i Europa były określane jako planety. Co więcej, wskazał również na bardzo liczne przypadki określania Plutona jako planetę. Ponad 100 planetologów regularnie łamie zasadę, przyjętą przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

 

Naukowcy proponują, aby mianem planety określać wystarczająco duże ciała niebieskie, które dzięki swojej grawitacji posiadają kulisty kształt. Niektórzy z nich zaczęli proponować przyjęcie zupełnie nowej definicji. Dzięki niej, Pluton odzyskałby rangę planety, ale wtedy nawet nasz Księżyc również mógł zostać zakwalifikowany jako planeta.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz