Naukowcy twierdzą, że co roku w Marsa uderza około 200 mniejszych asteroid

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Wokół Marsa lata ziemski pojazd obserwacyjny. Jest to Mars Reconnaissance Orbiter. Oprócz funkcji komunikacyjnych, jakie spełnia w stosunku do łazików poruszających się po planecie MRO robi tez bardzo dużo zdjęć. To właśnie dzięki nim zlokalizowano około 240 śladów po uderzeniach obiektów pozostawiających kratery poimpaktowe o średnicy większej niż 4 metry.

 

W ciągu ostatnich 10 lat zlokalizowano dokładnie 248 nowych miejsc, w które uderzyły fragmenty asteroid i komet. Liczbę "200 kraterów rocznie" wzięto na podstawie estymacji ilości kraterów widocznych na powierzchni Marsa.

 

Dokładne skany powierzchni Czerwonej Planety zapewnia znajdujące się na pokładzie MRO urządzenie HiRiSE (High Resolution Imaging Science Experiment ). Komputery są bardzo pomocne w wynajdywaniu różnic w wyglądzie fotografowanych w przeszłości fragmentów powierzchni planety. Naukowcy mają zamiar przeanalizować inne kratery, ponieważ dzięki tym danym są w stanie określić zmiany w wyglądzie krateru w funkcji czasu.

Zdjęcie dokumentujące upadek małych meteorów - źródło: NASA/MRO

Większość obiektów, które spadają na marsa maja od metra do 2 metrów. Dla porównania na Czelabińsk w lutym tego roku spadło ciało niebieskie ponad dziesięciokrotnie większe.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz