Naukowcy przewidują kolizje księżyców Urana

Kategorie: 

Źródło: NASA

Na podstawie przeprowadzonych obliczeń stwierdzono, że należące do Urana dwie pary księżyców wewnętrznych mogą się ze sobą zderzyć. Z biegiem czasu ich orbity mogą ulec zmianie i nachodzić na siebie. Kolizje obiektów w pobliżu tej gazowej planety prawdopodobnie występowały w przeszłości.

 

Na łamach The Astronomical Journal mają pojawić się wyniki badań, w których Robert Chancia, Matthew Hedman oraz Richard French obliczyli masę i gęstość Kresydy - księżyca orbitującego blisko planety Uran. Wchodzi on w skład tzw. grupy Porcji, do której przynależy łącznie dziewięć naturalnych satelitów. Porcja to największy obiekt z całej grupy księżyców wewnętrznych, które ciasno orbitują wokół gazowego giganta.

Źródło: NASA

Jak się okazuje, Kresyda charakteryzuje się stosunkowo niską gęstością. W jej bliskim otoczeniu znajdują się inne bardziej masywne księżyce, które mogą wywierać wpływ grawitacyjny i wytrącić ją z obecnej orbity.

 

Obecnie posiadamy bardzo mało informacji na temat Kresydy. Znamy jedynie jej średnicę oraz orbitę, po której się porusza. Dzięki najnowszym badaniom poznaliśmy również jej przybliżoną masę. Naukowcy sprawdzali jakie efekty wywiera ten księżyc na pierścienie Eta planety Uran. Zgodnie z obliczeniami, Kresyda posiada około 1/300 000 masy księżyca ziemskiego oraz gęstość na poziomie 86% gęstości wody.

 

Niewielka i stosunkowo lekka Kresyda może zostać przyciągnięta przez większy i bardziej gęsty księżyc - Desdemonę. Jej orbita znajduje się jedynie około 900 kilometrów od orbity Kresydy. Naukowcy uważają, że kolizja dwóch ciał niebieskich może nastąpić w ciągu miliona lat. Podobny los może spotkać dwa kolejne księżyce z grupy Porcji - Kupid i Belindę. Według badaczy, jeden z pierścieni Uranu mógł powstać właśnie z pozostałości po poprzednich tego typu kolizjach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz