Naukowcy opublikowali katalog opisujacy 300 tysięcy pobliskich galaktyk

Kategorie: 

Galaktyka NGC 4565 - źródło: UMN

Skatalogowanie wszystkich galaktyk, jakie da się zobaczyć z naszej okolicy wszechświata nie jest rzeczą prostą. Kosmos jest tak ogromny, że bez wielkiej przesady przypomina to syzyfową pracę. Aby jakoś ułatwić takie badanie zwrócono się o pomoc do ochotników zajmujących się astronomią.

 

Projekt Galaxy Zoo, którego celem jest klasyfikacja galaktyk można uznać za kontynuację prac prowadzonych przez słynnego francuskiego astronoma Charlesa Messiera, który robił to w pojedynkę w XVIII wieku. Tym razem w poszukiwanie obiektów kosmicznych zaangażowano aż 85 tysięcy astronomów, którzy pomagali namierzać i opisywać galaktyki na podstawie zdjęć wykonanych dzięki projektowi Sloan Digital Sky Survey wykonywanemu w Apache Point Observatory w New Mexico, USA.

Galaktyka UGC 8467 - źródło: UMN

Klasyfikacja niemal 16 milionów znanych galaktyk jest procesem żmudnym i prace trwają od 2009 roku. Są one podzielone na różne etapy, ale już teraz osiągnięto pewne sukcesy. Udało się zebrać dokładniejsze informacje o niemal 300 tysiącach galaktyk.

Galaktyka NGC 4676 - źródło: UMN

Grupa badaczy dowodzona przez specjalistów z University of Minnesota przygotowała na bazie dotychczasowych ustaleń katalog, który jest ponad dziesięciokrotnie bardziej obszerny od jakiegokolwiek dokumentu tego typu stworzonego dotychczas. Efekty pracy udostępniono online pod adresem data.galaxyzoo.org a dotychczasowe efekty prowadzonego projektu Galaxy Zoo opublikowano w branżowym periodyku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz