Naukowcy odnaleźli brakującą materię Wszechświata

Kategorie: 

Źródło: Illustris Collaboration

Po 20 latach badań, naukowcy rozwiązali jedną z największych zagadek współczesnej astrofizyki, określaną jako „problem zaginionych barionów”. Jednak już jakiś czas temu udało się odnaleźć brakującą materię Wszechświata.

 

Międzynarodowy zespół badawczy zlokalizował ostatnie pokłady brakujących barionów. Jest to materia, z której składają się wszystkie fizyczne obiekty w kosmosie. Dotychczas astrofizycy znali położenie tylko 2/3 materii, która zdaniem teoretyków, powstała w wyniku Wielkiego Wybuchu.

 

Brakujące bariony zostały namierzone dzięki obserwacji odległego kwazara 1ES 1553+113. Do badań wykorzystano Spektrograf Początków Wszechświata (COS), zainstalowany na Teleskopie Kosmicznym Hubble'a, oraz satelitę XMM-Newton, który służy do obserwacji Wszechświata w ultrafiolecie i promieniowaniu rentgenowskim. Naukowcy sprawdzali, czy emitowane przez kwazar promieniowanie zostanie zaabsorbowane przez materię. W ten sposób udało się zlokalizować wysoce zjonizowany tlen w gorącym gazie międzygalaktycznym, znajdującym się pomiędzy nami a odległym kwazarem.

 

Co więcej, odkryte bariony stanowią nieco ponad 30% brakującej dotychczas materii. Zgodnie z oczekiwaniami, odnaleziono ją między galaktykami i w takich ilościach, w jakich się spodziewano. Naukowcy potwierdzili również, że galaktyki stanowią około 10% całkowitej zwykłej materii, 60% jest rozproszonych w chmurach gazu wypełniającego rozległe przestrzenie między galaktykami, natomiast pozostałe 30% znajduje się w gorącym gazie międzygalaktycznym.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz