Naukowcy odkryli sekret plam na Jowiszu

Kategorie: 

Źródło: wikipedia.org

Burzliwe przepływy gazu w różnych obszarach wolnej od chmur atmosfery Jowisza są czymś wyjątkowym. Jeden antycyklon trwa tam od 300 lat i nosi nazwę Wielkiej Czerwonej Plamy. Jednak charakter takich terenów, oraz fakt, że występują tylko w pobliżu równika planety do niedawna pozostawał tajemnicą dla naukowców.

 

Niedawno, przy użyciu zdjęć wykonanych przez przelatującą w okolicy Jowisza sondę NASA o nazwie Cassini, naukowcy odkryli wyraźne dowody, że plamy w atmosferze Jowisza powstają przez zjawisko zwane falami Rossby’ego, które często obserwuje się w ziemskiej atmosferze i oceanach. Naukowiec David Choi z Goddard Space Flight Center NASA wraz ze współpracownikami przeanalizował setki zdjęć wykonanych podczas przelotu Cassiniego obok Jowisza, do którego doszło w 2000 r.

 

Porównując ruch gorących miejsc w obrazach Jowisza i ruch atmosfery ziemskiej, naukowcy zauważyli podobieństwa zachowania się plamy Jowisza do wzoru fal Rossby'ego, które mają równie istotny wpływ na pogodę na Ziemi. Kolejne dane pozwoliły naukowcom na weryfikację tych przypuszczeń. Praca na ten temat została opublikowana w nadchodzącym kwietniowym numerze czasopisma branżowego Icarus.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen