Naukowcy odkryli pochodzenie mgły w atmosferze Tytana

Kategorie: 

Księżyc Tytan - źródło: NASA/ Sonda Cassini

Uczeni pracujący w ramach misji kosmicznej Cassini potwierdzili, że w wyższych partiach atmosfery największego księżyca Saturna znajdują się złożone węglowodory. To właśnie ich obecność powoduje, że przekształcają się w związki, które później nadają mu charakterystyczny pomarańczowo-brązowe zamglenie.

 

Obecność złożonych struktur chemicznych zwanych wielopierścieniowych węglowodorami aromatycznymi, wyjaśnia pochodzenie cząstek aerozolu znajdujących się w dolnej warstwie mgły pokrywającej powierzchnię Tytana. Naukowcy uważają, że związki te łączą się w celu stworzenia większych cząstek podczas obniżania się.

Spośród wszystkich ciał niebieskich w Układzie Słonecznym atmosfera Tytana najbardziej przypomina atmosferę naszej planety. Składa się ona głównie z azotu, tak jak ziemska atmosfera. Inną często występująca cząsteczką jest tam metan, który odgrywa ważną rolę w atmosferze księżyca. Jest w niej obecny w ilości 2%.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Dżyszla

Ale te skąłdy atmosfery to

Ale te skąłdy atmosfery to przecież tylko teoria oparta co najwyżej o niedokładną analizę spektograficzną. Mam dziwne przeczucie, że gdyby tam poleciała sonda i pobrała próbki, to by "naukowców zaskoczył skład atmosfery".

mgr inż. Dżyszla

Portret użytkownika Tamla

Przecież tam była wysłana

Przecież tam była wysłana sonda Cassini, jak i próbnik, który dotarł na powierzhcnię Tytana w styczniu 2005 roku... Radzę trochę poczytać o temacie, później się wypowiadać.