Naukowcy odkryli planetę przypominającą Tatooine z Gwiezdnych Wojen

Kategorie: 

Źródło: ESO

Międzynarodowy zespół naukowców, kierowany przez Philippe Delorme z Uniwersytetu Josepha Fouriera w Grenoble, odkryli obiekt, który może być bardzo dużą planeta krążącą wokół układu składającego się z dwóch gwiazd.

 

W pracy, która została niedawno opublikowana na naukowej stronie internetowej arXiv.org  zespół uczonych opisuje, jak dokonano porównania obiektów przedstawionych na fotografii z danymi zebranymi za pomocą teleskop w 2002 r. Porównanie to pomogło astronomom w określeniu charakteru ruchu orbitalnego obiektów tego systemu a to z kolei pozwoliło naukowcom w stwierdzeniu, że to, co odkryli to albo duża planeta albo brązowy karzeł znajdujący się na orbicie z gwiazdą podwójną.

 

Tatooine  z „Gwiezdnych wojen"  to nazwa fikcyjnej planety Luke'a Skywalkera, głównego bohatera tego filmu. Na niebie tej planety widniały dwa słońca, tworząc surrealistyczny, ale i fascynujący obraz. Prawdziwe Tatooine odkryte przez astronomów nazywa się 2MASS0103 (AB) b. Jego waga to od 12 do 14 mas Jowisza,  więc może to być albo planeta lub brązowy karzeł.  2MASS0103 (AB) b została odkryta przy pomocy teleskopu Very Large Telescope, znajdującego się na szczycie jednej z gór w Chile.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze