Naukowcy odkryli planetę która nie powinna istnieć

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Międzynarodowy zespół naukowców po raz pierwszy odkrył planetę krążącą wokół białego karła nabardzo bliskiej orbicie. Jest to o tyle dziwne, że na obiekcie nie widać żadnych śladów wpływu gwiazdy. Do poszukiwań niezwykłej planety wykorzystano sondę kosmiczną TESS i teleskop Spitzer.



Białe karły to gęsta pozostałość gwiazdy podobnej do Słońca. Orbitująca wokół obiektu WD 1856 + 534 planeta WD 1856 B ma wymiary zbliżone do Jowisza. Co więcej, biały karzeł, wokół którego się kręci, jest tylko o 40% większy od Ziemi. Obiekt okrąża tlącą się gwiazdę w ciągu 34 godzin, prawie 60 razy szybciej niż Merkury, a więc planeta z najkrótszym rokiem w Układzie Słonecznym (88 dni).

Jest to o tyle niezwykła obserwacja, że zazwyczaj proces pojawiania się białych karłów niszczy pobliskie planety, a wszystko, co później znajdzie się zbyt blisko, zostaje rozerwane przez ich grawitację. Okoliczności, które doprowadziły do tego, że WD 1856 B znalazł się w takiej sytuacji bez żadnych konsekwencji są mocno zastanawiające dla badaczy. Odkrycie tego obszaru zawdzięczamy obserwacjom za pośrednictwem satelity TESS.

 

WD 1856 B znajduje się 80 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Draco na północnej półkuli nieba. Egzoplaneta krąży wokół zimnego białego karła o średnicy około 18 000 kilometrów. Sama gwiazda może mieć nawet 10 miliardów lat. Zgodnie z dostępną wiedzą astronomów, kiedy gwiazdom podobnym do Słońca zabraknie paliwa, rozszerzają się setki lub tysiące razy w stosunku do swoich pierwotnych rozmiarów, tworząc chłodniejszego czerwonego olbrzyma. W końcu wyrzucają zewnętrzne warstwy gazu, tracąc do 80% swojej masy. Pozostały gorący rdzeń staje się białym karłem.

Wszystkie pobliskie obiekty są zwykle niszczone i spalane podczas tego procesu. Coś takiego powinno mieć miejsce również w przypadku WD 1856 B. Zgodnie z obecną wiedzą, aby uniknąć zniszczenia, planeta ta powinna orbitować co najmniej 50 razy dalej od swojego obecnego położenia. Jednak obserwacje wskazują na to iż nic sie z nią nie dzieje. Jak narazie naukowcy mogą jedynie spekulować nad przyczyną takiego stanu.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz