Naukowcy odkryli planetę, która nie jest kulą

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Okazuje się, że nie wszystkie planety są tak kuliste jak Ziemia. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła odkrycie w konstelacji Herkulesa planety wyglądającej jak piłka do gry w rugby. Planeta, nazwana WASP-103b, wydaje się zniekształcać z powodu ogromnych sił pływowych spowodowanych przez gwiazdę macierzystą.

Podobnie jak grawitacja Księżyca działa na Ziemię, gwiazda macierzysta WASP-103b jest tak blisko planety, że wywiera na nią oszałamiający efekt pływowy. W rezultacie planeta przybrała kształt piłki do rugby i co najciekawsze, po raz pierwszy taka deformacja została wykryta na egzoplanecie. 

 

Odkrycia dokonał teleskop kosmiczny ESA CHEOPS na podstawie danych zebranych przez Teleskop Hubble'a i Teleskop Kosmiczny Spitzera.  W szczególności CHEOPS był w stanie wykryć bardzo specyficzne sygnatury świetlne generowane przez planetę podczas jej przejścia przez gwiazdę macierzystą. Korzystając z tych danych, astronomowie byli w stanie określić jego dokładną deformację pływową.

Źródło: ESA/Reprodução

Naukowcy mają teraz nadzieję, że przyszłe obserwacje niedawno wystrzelonego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba dostarczą głębszego wglądu w dokładną naturę deformacji tej dziwnej planety.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz