Naukowcy odkryli megastrukturę w spiralnym ramieniu Drogi Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z NASA Jet Propulsion Laboratory odkryli nieznaną gigantyczną strukturę w jednym z ramion spiralnych Drogi Mlecznej. Jego orientacja jest uderzająco inna od orientacji samego ramienia, a jego długość wynosi około 3000 lat świetlnych. Badanie opisujące tą anomalię, zostało opublikowane w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.

 

Aby uzyskać bardziej szczegółowe dane na jej temat, astronomowie wykorzystali szereg obserwacji z teleskopu kosmicznego Spitzer. Półtora roku temu, instrument ten przeszedł na „emeryturę”, ale zdołał dostarczyć naukowcom przydatnych informacji. Uchwycił on światło podczerwone, które przenikało z gwiazd przez chmury gazów. Ta cecha, umożliwiła uchwycenie światła gwiazd, tworzących gigantyczną strukturę.

Zbiór młodych gwiazd i gazowych obłoków gwiazdotwórczych wystający z jednego z ramion spiralnych Drogi Mlecznej-Źródło: NASA

Naukowcy stworzyli trójwymiarowy model fragmentu ramienia spiralnego. Przy projektowaniu, wykorzystali najnowsze arkusze danych z misji ESA. Wówczas, ustalono, że struktura jest związana z tak zwanym ramieniem Strzelca w Drodze Mlecznej. Składa się ona z młodych gwiazd, które poruszają się z prawie taką samą prędkością i w tym samym kierunku.

 

Podobne struktury zostały wcześniej znalezione w ramionach innych galaktyk spiralnych. Czasami nazywane są „ostrogami” i „piórami”. Jest to pierwszy przypadek odkrycia takiej struktury w Drodze Mlecznej. W toku badań, okazało się, że pierwsze próby zmierzenia tej gigantycznej struktury zostały podjęte przez grupę astronomów już w latach 50. XX wieku. Jednak wówczas, naukowcy wierzyli, że badają zwykłe mgławice. Nikt nie wyobrażał sobie, że cztery mgławice Drogi Mlecznej są w rzeczywistości połączone w jedną gigantyczną strukturę.

Cztery mgławice Orzeł, Omega, Tryfida i Laguna stanowiące część megastruktury

Źródło: NASA

Obecnie, astronomowie wiedzą, że tajemnicza struktura ma około 3000 lat świetlnych. W jej wnętrzu, znajduje się sporo mniejszych złożonych struktur, których naukowcy wcześniej nie zauważyli. Astronomowie wciąż nie rozumieją, jaki mechanizm tworzy ramiona spiralne w galaktykach. Być może dalsze badania Drogi Mlecznej, pozwolą rozwiązać tę zagadkę.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz