Naukowcy odkryli jakie konsekwencje dla życia na Ziemi mogą mieć wybuchy supernowych

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Rosyjscy astronomowie wraz z zagranicznymi naukowcami odkryli, że jeśli supernowa znajduje się około 50 lat świetlnych od Ziemi, może spowodować masowe wymieranie gatunków. Stanowisko to potwierdza artykuł z „Astrophysical Journal”.

W zeszłym roku astronomom udało się znaleźć pierwsze ślady faktu, że około 2,6 i 8,7 miliona lat temu powierzchnia Ziemi i innych planet Układu Słonecznego była bombardowana promieniami relatywnie bliskich supernowych. Ślady tych rozbłysków zostały znalezione w przestrzeni kosmicznej przez satelitę ACE, na dnie oceanów Ziemi, a nawet w próbkach skał przywiezionych na Ziemię przez wyprawy programu Apollo.

 

Początkowo naukowcy wierzyli, że eksplozje gwiazd miały miejsce w odległości około 300–600 lat świetlnych od Ziemi. Adrian Melott i inni naukowcy, w tym rosyjski astrofizyk Dmitrij Semikoz z NNIU MEPhI w Moskwie, rok temu obliczyli ich konsekwencje dla życia na Ziemi. Eksperci doszli do wniosku, że wybuchy te nie mogły zniszczyć warstwy ozonowej ani całej atmosfery planety, ale znacząco przyspieszyły tempo ewolucji i mogłyby być impulsem dla narodzin ludzkości.

 

W nowej pracy zespół Melotta zmuszony był do rewizji prognoz, gdyż okazało się, że wcześniejsza supernowa wybuchła w odległości 150 zamiast 300 lat świetlnych od Ziemi. Taka niewielka odległość między martwą gwiazdą a naszą planetą sprawiła, że ​​naukowcy zastanawiali się nad tym, czy mogło to spowodować masowe wyginięcie zwierząt.

 

Zdaniem autorów artykułu takie „bombardowanie” Ziemi przez ciężkie cząstki, nie tylko zwiększa gromadzenie się mutacji w zwierzęcych DNA, ale także pożarów spowodowanych przenikaniem promieniowania kosmicznego do dolnych warstw atmosfery. Gęstość warstwy ozonowej zmniejszy się o 25% przez dziesiątki tysięcy lat. Liczba ta jest niebezpiecznie zbliżona do poziomu, który powoduje wyginięcie całego życia na Ziemi (33%).

 

Jak zauważają naukowcy, ślady tych wydarzeń zostały odnalezione w Afryce w skałach, które powstały 2.1-2.6 miliona lat temu. W tym czasie większość lasów kontynentu zniknęła, w tym z powodu pożarów, a wiele gatunków dużych zwierząt zniknęło lub zostały zastąpione gatunkami krótkotrwałymi mniej podatnymi na raka i mutacje. Astronomowie podkreślają, że eksplozje gwiazd w podobnych odległościach nie zagrażają Ziemi. Należy jednak wziąć ten czynnik pod uwagę w badaniach o możliwym wpływie supernowych na ewolucję życia na naszej planecie i wyginięcie gatunków w przeszłości.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz