Naukowcy obliczyli wiek planety Saturn
Image
Dzięki aparaturze znajdującej się na sondzie kosmicznej Cassini może się udać określić prawdziwy wiek pierścieni Saturna. Według nowych danych, pierścienie Saturna mają około czterech miliardów lat, co według wiedzy naszej nauko odpowiada wiekowi Układu Słonecznego.
Naukowcy uważają, że bardziej szczegółowa analiza składu pierścieni Saturna może rzucić nowe światło na powstawanie i ewolucję Układu Słonecznego, jak również kwestie pierścieni Saturna, których skład jest identyczny do tego, który był zaangażowany w tworzenie się innych planet. To dosyć zaskakujące odkrycie ponieważ spodziewano się do tej pory, że pierścienie Saturna mogły powstać później niż sama planeta. ostatnie ustalenia zdają się temu przeczyć.
[ibimage==13981==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Wertykalne struktury lodowe pierścieni Saturna - Źródło: NASA/Cassini
Wcześniej, dzięki obrazom zarejestrowanym przez sondę międzyplanetarną, znaleziono dziwne poruszające się obiekty w pobliżu pierścieni Saturna. Ponieważ sonda wykonała ponad 20 tysięcy zdjęć, po wnikliwych analizach badacze, że pole grawitacyjne Prometeusza, księżyca Saturna odkrytego dopiero w 1980 roku inicjuje tworzenie się kawałków lodu, które poruszając się z małą prędkością (6,4 km/h), przenikają jeden z pierścieni Saturna, powodując jego odkształcenie i pozostawiając długi lodowy ślad.
Według astronomów odkrycie oznacza, że zarówno materiał budujący pierścienie Saturna jak i jego wszystkie księżyce moga być reliktami poczatków istnienia Układu Słonecznego. Z tego punktu widzenia ich zbadanie jawi się jako cos jeszcze bardziej istotnego, co pozwoli nam wejrzeć w procesy, które przed miliardami lat uformowały nasz system planetarny Z pewnością nie było to jedyne zaskakujące odkrycie dokonane z wykorzystaniem sondy kosmicznej Cassini, czekamy na więcej.
- Dodaj komentarz
- 6010 odsłon