NASA zmieniła nazwę planetoidy Ultima Thule z powodu nazistowskich skojarzeń

Kategorie: 

Źródło: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

Planetoida 2014 MU69 to obiekt znajdujący się w tak zwanym Pasie Kuipera. Jest to zbiór małych ciał niebieskich, które krążą za orbitą Neptuna i są pozostałościami po procesie formowania się Układu Słonecznego. Od momentu jego odkrycia w 2014 roku, obiekt ten nosił nazwę Ultima Thule co nawiązywało do mitycznej krainy opisywanej przez żeglarzy w starożytnej Grecji. Teraz, stan ten ulega zmianie, z powodu poprawności politycznej.

 

Jak się bowiem okazało, nazwa Ultima Thule kojarzyła się niektórym ludziom z nazistowskim towarzystwem Thule. Była to organizacja skrajnie rasistowska, ale i opierająca się na mistyce. Wiadomo na pewno, że jej członkami byli późniejsi nazistowscy zbrodniarze tacy jak Alfred Rosenberg, Heinrich Himmler i Rudolf Hess a jednym z członków towarzystwa miał być też sam Adolf Hitler. Thule było organizacją bardzo wpływową i to właśnie jej ideologia stanowiła podstawę do twierdzenia, że Germanie wywodzą się od Arian, starożytnego ludu charakteryzującego się jasnymi włosami, niebieskimi oczyma i określonymi rysami twarzy.

Naukowcy z projektu "New Horizon" odpowiedzialni za nazwanie planetoidy, stwierdzili więc, że zmienią jej nazwę na taką która nie kojarzy się z III rzeszą. Ostatecznie zdecydowano się na przemianowanie Ultimy Thule na Arrokoth co ma stanowić nawiązanie do indiańskiego słowa oznaczającego "niebo". Zgodnie ze słowami Alana Sterna, szefa zespołu badawczego misji New Horizons:

Nazwa Arrokoth jest wyrazem inspiracji jaką czerpiemy ze spoglądania w niebo, wypatrywania gwiazd i światów innych niż nasz własny(...) Pragnienie uczenia się jest w sercu misji New Horizons, to dla nas zaszczyt dołączyć do społeczności Powhatan i obywateli stanu Maryland w świętowaniu tego odkrycia.

Warto przypomnieć iż zmiana nazwy planetoidy, najprawdopodobniej stanowi konsekwencję kontrowersji jakie wynikły jeszcze na początku bieżącego roku. Wtedy to, grupa brytyjskich i amerykańskich naukowców zwróciła się do NASA z żądaniem zmiany nazwy asteroidy 2014 MU69 na taką, która nie brzmi "nazistowsko". 

 

Wówczas NASA oświadczyła, że wcale nie zamierza poddawać się presji i nie przewiduje zmiany nazwy tego obiektu tłumacząc, że jest to sformułowanie po łacinie, które nie ma nic wspólnego z nazistami. Jednak jak widać, wystarczyło zaledwie 10 miesięcy aby opinia ekspertów z NASA uległa zmianie. Wyrzekanie się nazistowskich nazw przez NASA jest zresztą dość zabawne biorąc pod uwagę, że pierwszy program kosmiczny z prawdziwego zdarzenia Amerykanie zawdzięczają właśnie nazistowskim naukowcom takim jak Werhner von Braun.

 

Po raz kolejny dane nam jest się przekonać, iż żyjemy w świecie, w którym każda nieznaczna rzecz może wywołać wielką kontrowersję. Nawet jeśli chodzi czyjeś skojarzenia dotyczące nazwy odległej o miliardy kilometrów planetoidy. Pokazana na tym przykładzie moc ideologicznego szaleństwa środowisk naukowych, zdecydowanie powinna dać nam do myślenia.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz