NASA tworzy nowy teleskop kosmiczny, który będzie ostrzegał przed asteroidami

Kategorie: 

Źródło: NASA

Prace nad nowym teleskopem kosmicznym Near-Earth Object Surveyor (NEO Surveyor) przeszły z etapu pomysłu na etap projektowania. Agencja NASA szacuje, że nowy teleskop, który będzie się zajmował poszukiwaniem potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi asteroid i komet zostanie wystrzelony na orbitę okołoziemską w 2026 roku.

 

Nowy teleskop kosmiczny NEO Surveyor o długości ok. 6 metrów będzie pracował w zakresie podczerwieni. Jego zadaniem będzie wykrywanie asteroid i komet, które zbliżą się do orbity Ziemi na odległość 48 mln km. Według założeń projektu teleskop pozwoli zidentyfikować 90% asteroid o wielkości ponad 140 metrów w ciągu dekady pracy na orbicie.

W 2010 r. NASA zlokalizowała 90% obiektów NEO (obiektów bliskich Ziemi) o rozmiarze ponad 1 km. Natomiast w 2005 r. amerykańska agencja postawiła sobie za cel wykrycie 90% obiektów NEO o wielkości co najmniej 140 metrów, które w przypadku kolizji z Ziemią mogłyby spowodować poważne zniszczenia. NASA namierzyła dotychczas 40% takich ciał niebieskich.

 

Według aktualnych planów nowy teleskop kosmiczny NEO Surveyor trafi na orbitę w pierwszej połowie 2026 r. i stanie się częścią systemu wczesnego ostrzegania przed potencjalnie niebezpiecznymi asteroidami i kometami. Tymczasem jeszcze w 2021 r. agencja NASA przeprowadzi misję DART (Double Asteroid Redirection Test), która ma zmienić trajektorię lotu planetoidy. Będzie to pierwsza demonstracja systemu, który miałby chronić Ziemię przed asteroidami.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz