NASA skontaktowała się z Voyagerem 2, który opuścił Układ Słoneczny

Kategorie: 

Źródło: NASA

Znajdująca się w Australii antena do komunikacji kosmicznej dalekiego zasięgu -  Deep Space Station 43 (DSS43) - znowu działa, co umożliwiło komunikację ze statkiem kosmicznym Voyager 2. Stacja badawcza wysłana w 1977 roku opuściła heliosferę w listopadzie 2018 roku. Od dłuższego czasu nie udawało się z nią skontaktować.

 

Jak wspomina amerykańska agencja kosmiczna NASA, kontakt z Voyagerem 2 nie był możliwy od marca tego roku, gdy DSS43 był w naprawie. W szczególności zawiódł jeden z nadajników radiowych używanych do komunikacji ze statkiem kosmicznym, który nie został wymieniony od ponad 47 lat. W styczniu NASA poinformowała, że ​​Voyager 2 nie wykonał standardowego manewru i zużywał zbyt dużo energii.

 

Kontakt nawiżano 29 października 2020 roku. Statek kosmiczny znajduje się obecnie w odległości 18,8 miliarda km od Ziemi. Znajduje się poza heliopauzą, czyli regionem granicznym, gdzie kończy się wpływ Słońca i zaczyna się przestrzeń międzygwiezdna. Licząca obecnie aż 43 lata sonda kosmiczna leciała samotnie przez 7 miesięcy, podczas gdy naprawiano sterującą nią antenę radiową. 

 

Voyager 2 był pierwszym ziemskim pojazdem, który przeleciał obok czterech gazowych gigantów, największych planet Układu Słonecznego, co pozwoliło na odkrycie 3 nowych satelitów Jowisza, 4 - Saturna, 11 - Urana i 6 - Neptuna. Do tej pory żaden statek kosmiczny nie przeleciał tak blisko tych dwóch ostatnich planet. Voyager 2 stał się również drugą stacją badawczą, która opuściła Układ Słoneczny. Pierwszą, która zrobiła to w sierpniu 2012 roku, była bliźniacza misja Voyager 1.

 

Według ekspertów, Voyager 2 za około 40 tysięcy lat znajdzie się w odległości 1,7 roku świetlnego do słabego czerwonego karła Ross 248, znajdującego się w odległości 10,3 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Andromedy. O ile nie zostanie wynaleziony jakiś nowy rewolucyjny rodzaj napędu kosmicznego, można stwierdzić z dużą pewnością, że oba Voyagery pozostaną ziemskimi pojazdami, któe znalazły się najdalej od Ziemi. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz