NASA przygotowuje się do obserwacji radarowych asteroidy, która wkrótce minie Ziemię

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Za kilkanaście dni, dokładnie 1 czerwca 2013 roku dojdzie do znacznego zbliżenia Ziemi i dwukilometrowej asteroidy 1998 QE2. Odległość w jakiej asteroida minie naszą planetę to 5,8 milionów kilometrów.

 

Naukowcy jak zwykle w trakcie takich bliskich przejść ciał niebieskich planują wykorzystanie ziemskich teleskopów do obserwacji radarowych. Dzięki takiemu obrazowaniu można zdobyć dużą liczbę danych na temat właściwości ukształtowania powierzchni oraz wielkości przelatującej asteroidy.

 

Asteroida, na którą czeka NASA ma ponad 2 kilometry średnicy. Odkryto ją w 1998 roku w ramach projektu LINEAR. Obiekt znajdzie się najbliżej Ziemi 1 czerwca a odległość wyniesie wtedy 0,039 AU. Jest to mniej więcej 15 razy więcej niż średnia odległość między Ziemią i Księżycem. Asteroida 1998 QE2 zbliży się na najmniejszą odległość od 200 lat.

Obiekt ten będzie świetnym celem dla obserwacji radarowych za pomocą radioteleskopów w Arecibo i Goldstone. Uczeni spodziewają się uzyskać serię obrazów o wysokiej rozdzielczości. Nowe dane mają pozwolić na ustalenie pochodzenia asteroidy, a ponadto umożliwią dokładniejsze określenie jej orbity, co będzie pomocne w ustaleniu jej przyszłych losów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen