NASA przedstawiła 10 lat z życia Słońca

Kategorie: 

Źródło: NASA

W tym tygodniu agencja kosmiczna NASA opublikowała fascynujące wideo, które kompiluje 10-letnie obserwacje Słońca. Każda sekunda tego filmu to jeden dzień, a wszystko rozpoczyna się 2 czerwca 2010 roku i trwa aż dziesięć lat, do 1 czerwca 2020 roku.<--break->

 

Zmontowanie takiego wideo było możliwe dzięki codziennym obserwacjom gwiazdy przez kosmiczne obserwatorium solarne SDO - Solar Dynamics Observatory. Zostało ono uruchomione w 2010 roku i jest częścią programu Living With a Star, którego celem jest rozwój wiedzy naukowej na temat związku Słońca z Ziemią, który wpływa na nasze życie.

 

Obserwując Słońce, SDO jest świadkiem jego aktywności, rozbłysków i okresów względnego spokoju. Stworzono z tego nagranie dokumentujące dekadę obserwacji SDO. Przez cały czas pracy na orbicie SDO zgromadziło 425 milionów zdjęć Słońca w wysokiej rozdzielczości, zbierając 20 milionów gigabajtów danych w ciągu tego czasu.

 

Oprócz samego Słońca na filmie widać pewne zaciemnienia. Oznacza to, że Ziemia lub Księżyc zablokowały widok gwiazdy dla SDO. Ponadto NASA poinformowała, że ​​w 2016 r. Wystąpiła awaria techniczna, która doprowadziła do krótkotrwałego wyłączenia utządzenia.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz