NASA prawdopodobnie ogłosi fundamentalne odkrycie na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała wczoraj, że w poniedziałek zostanie ujawnione odkrycie dokonane na Marsie, które będzie rozwiązywać jedną z tajemnic tej planety. Od razu pojawiły się opinie, że może ujawnione zostanie odkrycie tam życia pozaziemskiego.

 

Deklaracja NASA wzbudziła zrozumiałe zainteresowanie. Wydaje się jednak, że najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada ujawnienie wody w stanie ciekłym, być może nawet podpowierzchniowego oceanu. Gdyby tak było niewątpliwie można by mówić o sensacji, ale ślady wody na czerwonej planecie nie są wcale niczym nowym.

 

Naukowcy od dawna wiedzą o tym, że na Marsie były oceany. Do dzisiaj woda w stanie stałym znajduje się tam w obszarach polarnych. Łaziki NASA przemierzające powierzchnię tej planety już dawno odkryły związek chemiczny zwany nadchloran wapnia. Jest to rodzaj soli, której obecność sugeruje, że blisko powierzchni planety może się znajdować słona woda w postaci płynnej.

 

Znane są przypadki obecności podpowierzchniowych oceanów na księżycach Jowisza i Saturna, takich jak Europa czy Enceladus. Dlaczego zatem nie miałoby być podobnego na Marsie? Jest to tym bardziej prawdopodobne, że niedawno odkryto, że na Ziemi pod powierzchnią znajduje się nawet więcej wody niż w ziemskich oceanach. Pozostaje czekać do momentu gdy ta rzekoma tajemnica Marsa zostanie rzeczywiście ujawniona.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika pamietliwy

Wszyscy wiedzieli, że na

Wszyscy wiedzieli, że na Marsie jest woda ( w stanie ciekłym też), tylko NASA nie wiedziało i musiało to ogłosić w 21 wieku. 20 wiek już dawno minął, a NASA zatrzymało się w rozwoju i to z pieniędzy podatników, pieniędzy przymusowych jakby nie było.

Portret użytkownika NOWY FOLDER - Swetr / POLECAM!

W kwestii badania kosmosu

W kwestii badania kosmosu NASA nie jest sprochniala instytucja lecz jednym z wiodacych zrodel wiedzy. Mimo wszystkich opinii trzyma poiom patrzac na dokonania w obecnym roku. Na co zatem mozna sie powolywac Twoim zdaniem? Pozdrawiam!