NASA potwierdza odkrycie słonej wody w stanie ciekłym na powierzchni Marsa

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zgodnie z zapowiedzią agencja kosmiczna NASA poinformował dzisiaj o bardzo ważnym znalezisku na Marsie. Potwierdziły się doniesienia, że chodzi o odkrycie śladów wskazujących na to, że na powierzchni czerwonej planety znajduje się woda w stanie ciekłym. Znalezisko to jest kluczowe dla planów eksploracji tej planety i znacznie zwiększa szanse na to, że nadal znajduje się tam życie.

 

Najnowsze odkrycie zawdzięczamy pracy badawczej prowadzonej przez uczelnię Georgia Tech pod kierownictwem Lujendry Ojha. Naukowcy wykorzystali urządzenia orbitera Mars Reconnaissance Orbiter, który od 2006 roku został sztucznym satelitą tej planety. Do odkrycia wody wykorzystano instrument zwany Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer.

 

Dzięki temu, ze specjaliści dysponowali dużą ilością danych i zdjęć wykonywanych w czasie marsjańskich pór roku ustalono, że w okresie ocieplenia pojawiają się charakterystyczne ślady wskazujące na obecność wody w stanie ciekłym. Eksperci nie ukrywają, że nie wiadomo skąd pochodzi ta woda. Jedna z hipotez zakłada obecność podpowierzchniowych akwenów ze słoną wodą.

Źródło: NASA

Już jakiś czas temu NASA informowała, że mniej więcej 3,6 miliarda lat temu na Marsie istniał ocean w którym było więcej wody niż w naszym Oceanie Arktycznym. Być może na skutek nie do końca zrozumianych procesów woda ta została zakumulowana pod ziemią.

 

Miejsca w których odkryto obecność ciekłej wody z pewnością staną się najlepszymi hipotetycznymi lokalizacjami do przyszłego lądowania ludzi na Marsie w celu założenia tam stałej kolonii. Pod tym względem rzeczywiście jest to odkrycie fundamentalne dla przyszłych eksploracji tej planety, a może nawet dla jej terraformacji.

 

Artykuł opisujący szczegóły odkrycia znalazł się w opublikowanym dzisiaj numerze magazynu Nature Geoscience.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

przez ostatnie kilka tysięcy

przez ostatnie kilka tysięcy lat się nie przekonaliśmy a Ty chcesz się przekonac w  ciągu swojego kilkudziesięcio letniego życia??
 Zapomnij. Nie ma wody i nie ma życia a to co znaleziono, to jak na razie wyniki badan instrumentalnych.
 Trzeba dobrze znać tą dziedzinę, bo wiele substancji badanych instrumentalnie ma podobne "echo"

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Lookrecja - Swetr (polecam)

  Zakladanie z gory, ze

 
Zakladanie z gory, ze czegos nie bedzie lub sie nie znajdzie, zupelnie nie przystoi nauce. Wiecej pokory przed naturą gdyz nie takich mędrców juz zaskakiwała :) Pozdrawiam!

Portret użytkownika Ernest

W tym momencie pojawia się

W tym momencie pojawia się problem lotnych piasków.Gęstość cieczy jest duża co porównać można z Morzem Martwym ale wraz opadaniem i wzrostem okresowym lustra trzeba brać pod uwagę powstawanie zapadlisk jak nad w/w morzem.Jak się zainstaluje instalacje pobierającą wodę silnie czy skrajnie zmineralizowaną to szybko zapcha rury ssące jak w projektach wód termalnych.Odsalanie czy odmineralizowanie to kosztowny interes ale za to wiadomo że wchodzi w reakcje chemiczne na Marsie.Brakuje tylko bakterii metabolizujących tą zupkę chemiczną do metanu i dwutlenku węgla.Ciekawe kto dostarczy bakcyle bądź informacje o konsumpcji minerałów.