NASA posiada dowody na obecność oceanu pod powierzchnią Ganimedesa

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA
Ganimedes, największy księżyc Jowisza i jednocześnie największy księżyc w naszym Układzie Słonecznym, wciąż zaskakuje naukowców. Dzięki kosmicznemu teleskopowi Hubble'a, NASA zdobyła dowody na to, że pod powierzchnią tego księżyca znajduje się ocean słonej wody.

 

Jak wiadomo Ganimedes jest jedynym znanym księżycem który posiada własne pole magnetyczne. Teraz astronomowie dochodzą do wniosku, że obiekt ten ma bardzo wiele wspólnego z naszą planetą. Korzystając z teleskopu Hubble'a, specjaliści zdołali zbadać zachowanie pola magnetycznego, dzięki czemu dowiedzieli się nieco więcej na temat wewnętrznej budowy księżyca.

Źródło: NASA/ESA

Szacuje się, że ocean pod powierzchnią Ganimedesa posiada aż 100 kilometrów głębokości. Jest to aż 10 razy więcej niż w przypadku ziemskich oceanów. Księżycowy akwen wodny jest przykryty 150-kilometrową warstwą, która składa się głównie z lodu.

 

Naukowcy posiadają coraz więcej dowodów na to, że największy księżyc Jowisza posiada wodę w stanie ciekłym, a co za tym idzie, może tam również istnieć życie. Niektóre badania wskazują, że życie może występować znacznie częściej pod powierzchnią planet i księżyców, gdzie temperatura jest wyższa niż na powierzchni.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2015-03-hubble-underground-ocean-jupiter-largest.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

NASA to następne

NASA to następne neandertalskie pasibrzuchy wyłudzające bzdurami kasę z podatków ludzi pracujących...

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

hehheeeee... No to sie

hehheeeee... No to sie doczekaliśmy, że NASA ma jakieś dowody, ale ich nie ujawni, bo to tajemnica...
Na ucho Wam powiem, że wodę mam we wszystkich swoich komórkach ale to tajemnica ... mam dowody...na istnienie tej wody...

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika John Moll

"NASA's Hubble Space

"NASA's Hubble Space Telescope has the best evidence yet for an underground saltwater ocean on Ganymede, Jupiter's largest moon. The subterranean ocean is thought to have more water than all the water on Earth's surface."
 
Czegoś jeszcze nie rozumiesz?

Portret użytkownika io

Czy te zdjecie to dowody? Bo

Czy te zdjecie to dowody? Bo generalnie lepszy artykuł i ładniejsze zdjecie w paint bym zrobił :) NASA w ostatnim czasie ośmiesza i zraża do naukowców strasznie. Jak tak dalej będą robić to ludzie naprawdę przestaną im wierzyć, że wylądowali na Księzycu. Ja poproszę na początek o próbki tej słonej wody :)