NASA ogłosiła dwie nowe misje kosmiczne. Zbada między innymi metaliczną planetoidę Psyche

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL

NASA przedstawiła dwie nowe misje kosmiczne o nazwach Lucy i Psyche. W ramach programu Discovery, agencja chce zająć się szczegółowym badaniem planetoid. W najbliższych latach, zbadana zostanie między innymi metaliczna asteroida o nazwie (16) Psyche.

 

Misja Lucy skupi się na sześciu planetoidach trojańskich, czyli obiektach, które poruszają się po orbicie podobnej do tej, po której porusza się Jowisz. Przyszła sonda kosmiczna ma zbliżyć się do pierwszej asteroidy w 2025 roku i przez następne lata będzie "przeskakiwać" pomiędzy kolejnymi ciałami niebieskimi.

 

Z kolei misja o nazwie Psyche będzie wyjątkowo interesująca. NASA skupi się wyłącznie na planetoidzie (16) Psyche, bogatej w żelazo i nikiel. Nasze ziemskie sondy odwiedzały jak dotąd lodowe i skaliste ciała niebieskie, ale nie metaliczne.

 

Uważa się, że (16) Psyche jest zamarzniętym metalowym jądrem planety wielkości Marsa, która została zniszczona miliardy lat temu na skutek kolizji z innym ciałem niebieskim. Naukowcy zastanawiają się nad warunkami, jakie mogą panować na powierzchni tej asteroidy. Misja ta prawdopodobnie będzie miała duże znaczenie dla górnictwa kosmicznego. Sonda badawcza ma dotrzeć w jej pobliże w 2030 roku.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz