Największy meteoryt w historii obserwacji uderzył w Księżyc

Kategorie: 

Miejsca zanotowanych kolizji meteorytów z Ksieżycem - źródło; NASA

Wieczorem, 11 września 2013 roku, hiszpańscy astronomowie byli świadkami niezwykle jasnego i długo trwającego rozbłysku na powierzchni Księżyca. Jego jasność osiągnęła znaczącą wartość a zjawisko trwało aż 8 sekund.

 

Okazało się, że Hiszpanie zobaczyli moment, gdy na Księżyc spadł spory meteoryt. Specjaliści mieli spore szczęście, że udało im się zaobserwować tak znaczące zjawisko praktycznie na żywo. Ze wstępnych ustaleń wynika, że był to obiekt wielkości małego samochodu, który spadł w obszarze zwanym Mare Nubium i pozostawił po sobie krater wielkości 40 metrów.

 

Uczeni z projektu obserwacyjnego MIDAS na stałe wykorzystują dwa teleskopy w Hiszpanii, które prowadzą obserwacje Księżyca. To właśnie dzięki nim zarejestrowano coś, co okazało się efektem upadku potężnego meteorytu. Naukowcy szacują, że siła eksplozji, która miała miejsce w Mare Nubium wyniosła około 15,6 ton trotylu.

Spadł tam meteoryt, który ważył około 450 kilogramów i miał wielkość od 1,4 do 0,6 m. Z pomiarów wynika, że rozmiar powstałego krateru może wynosić od 47 do 56 metrów. Według autorów, ciało niebieskie, które tam upadło mogło należeć do roju meteorów, Perseidów.

 

Poprzednie takie zdarzenie zostało zarejestrowane przez NASA w maju 2013 roku. Obiekt, który wtedy spadł ważył około 40 kilogramów. Jego uderzenie spowodowało eksplozję o energii odpowiadającej 5 tonom trotylu.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Hiszpanie widzieli uderzenie

Hiszpanie widzieli uderzenie "okruszka" w Księżyc i media o tym piszą, a ja wskazuję im na konkretną gwiazdę która na moich oczach "zgasła" - i nie widzę by ich to szczególnie obeszło choć faktem jest, że o ile "przed" świecila ze 3 razy jaśniej niż Polarna to po "zgaśnięciu" nawet lornetką 8x30 nie można jej zobaczyć... Coś b. nieprzezroczystego musiało Omikron Aquile zasłonić...

Portret użytkownika blogger

Te grafiki to wkład

Te grafiki to wkład wolontariuszy grafików z polskiego związku niewidomych?
 
Okropna kasza. Takie foty nie działają promocyjnie.