Najpotężniejszy na świecie teleskop słoneczny po raz pierwszy uchwycił chromosferę Słońca

Kategorie: 

Źródło: DIKST

Astronomowie z amerykańskiego National Solar Observatory opublikowali pierwsze zdjęcia z Teleskopu Słonecznego Daniela K. Inouye (DKIST). Znajduje się na Hawajach i jest obecnie najpotężniejszy na świecie.

Teleskop wykonał pierwsze w historii szczegółowe zdjęcie chromosfery Słońca, warstwy atmosferycznej tuż pod powierzchnią. Obejmuje obszar o szerokości 81 000 kilometrów kwadratowych. Chromosfera jest niezwykle trudna do zobaczenia ze względu na jasne światło Słońca. Jej poprzednie ujęcia zostały zrobione podczas zaćmień Słońca, pokazując chromosferę jako jasnoczerwony pierścień wokół ciała gwiazdy.

 

Teleskop DKIST zdołał ominąć tę przeszkodę. Dzięki zwierciadłu mierzącemu cztery metry zbiera więcej światła słonecznego niż wszystkie inne teleskopy. Dzięki temu był w stanie wykonać najczystsze zdjęcia gwiazdy w najwyższej rozdzielczości – 18 kilometrów na piksel.

 

Obrazy przedstawiają fragmenty wrzącej plazmy, podobne do mozaiki. Wielkość najmniejszego z nich sięga 30 kilometrów. Jaśniejsze obszary odpowiadają najgorętszym obszarom, ciemne oznaczają schłodzoną plazmę, która stopniowo opada w kierunku środka gwiazdy.

 

Prace nad stworzeniem teleskopu trwały około 25 lat. Został zainaugurowany 31 sierpnia 2022 r. w obecności członków społeczności naukowej i rdzennych mieszkańców Hawajów.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz