Najnowsze zdjęcia komety C/2012 S1 ISON

Kategorie: 

Kometa C/2012 S1 ISON sfotografowana przez Paolo Bacci'ego 17 października 2013

Kometa ISON nadal zbliża się w kierunku Słońca i wszelkie fotografie wskazują na to, że jej jądro pozostaje w jednym fragmencie. Naukowcy obawiają się szczególnie, że kometa rozpadnie się na skutek wysokiej temperatury panującej w okolicach naszej gwiazdy.

 

Przed 28 listopada 2013 roku, kiedy spodziewane jest największe zbliżenie do Słońca na jądro komety C/2012 S1 będą oddziaływały wysokie temperatury rzędu kilkudziesięciu tysięcy stopni Celsjusza. Zostanie ono z pewnością odparowane i to znacznie.

 

Szacunki naukowców wskazują na to, że o ile do rozpadu nie dojdzie to ISON wygeneruje ogromną komę, która spowoduje, że kometa będzie widoczna nawet przy świetle dziennym. Obecnie kontynuuje ona swoją drogę w kierunku Słońca przyspieszając każdego dnia ze względu na oddziaływanie grawitacji gwiazdy. Następnie zostanie wystrzelona w przestrzeń kosmiczną, aby rozpocząć kolejny etap swojej wędrówki przez kosmos.

 

Kometa C/2012 S1 ISON sfotografowana przez Diego Tirelli'ego 17 października

Kometa C/2012 S1 ISON sfotografowana w RGB przez Pata Pinelli

Animacja przedstawiająca kometę C/2012 S1 ISON wykonana przez Paolo Bacci'ego 17 października - kliknij aby zobaczyć (plik 2mb)

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen