Najbliższego Ziemi brązowego karła obiega planeta

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jeszcze w 2012 roku astronomowie ogłosili odkrycie planety podobnej do Ziemi krążącej wokół naszego najbliższego sąsiada, Alpha Centauri B. Ten obiekt astronomiczny znajduje się zaledwie 4,3 lat świetlnych od nas. Wraz z odkryciem rozpoczęła się gorąca dyskusja. Druga grupa astronomów nie była bowiem w stanie potwierdzić obecności egzoplanety, co wywołało zrozumiałe emocje.

 

To, co zaobserwowano nie jest zatem ostatecznie zweryfikowane, ale jest sporo dowodów potwierdzających, że egzoplanety często krążą wokół brązowych karłów. W tym konkretnym przypadku może to być planeta pozasłoneczna w trzecim najbliższego systemie gwiezdnym licząc do Słońca.

 

Astronomowie odkryli ten system kilkanaście miesięcy temu. Dwa brązowe karły zostały dostrzeżone w danych z szerokiego pola należącego do NASA teleskopu WISE. Specjaliści twierdzą, że nie zostały wykryte tak długo, ponieważ znajdują się one w płaszczyźnie galaktyki, obszarze gęsto zapełnionym przez gwiazdy, które są znacznie jaśniejsze od brązowych karłów.

Źródło: NASA / JPL / Gemini Observatory / AURA / NSF

Henri Boffin z Europejskiego Obserwatorium Południowego kierował zespołem astronomów w misji, której celem było, aby ustalenie większej ilosci informacji o tych nowo znalezione sąsiadach. Grupa wykorzystała teleskop VLT znajdujący się w Paranal w Chile. Wykonano pomiary astrometrii wykorzystując technikę stosowaną do precyzyjnego pomiaru położenia obiektów. Te kluczowe dane pozwoliły im na lepsze oszacowanie odległości do obiektów, jak i ich okresu orbitalnego.

 

Zespół Boffina był też w stanie obliczyć ich masy, stwierdzając, że jeden brązowy karzeł waży 30 razy a drugi 50 razy więcej od Jowisza. Te lekkie obiekty okrążają się powoli, co zajmuje im około 20 lat. Jednak ich orbity nie są doskonałe. Odnaleziono nieznaczne zaburzenia, co sugeruje, że coś je grawitacyjnie "szarpie". Prawdopodobnym winowajcą jest egzoplaneta o masie około trzy razy większej od Jowisza. Musi ona znajdować się na orbicie jednego lub nawet obydwu obiektów.

 

Następnym krokiem w celu potwierdzenia lub wykluczenia tego odkrycia będzie ścisłe monitorowanie tego systemu w celu potwierdzenia istnienia planetarnego towarzysza. Do tej pory odkryto tylko osiem egzoplanet znajdujących się wokół brązowych karłów. W przypadku gdy odkrycie zostanie zweryfikowane, planeta ta będzie pierwszym ciałem niebieskim zlokalizowanym za pomocą astrometrii.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Qyu

Zgadzam sie z ese... Zreszta

Zgadzam sie z ese... Zreszta wedlug Wikipedii, Alpha Centauri A i B nie sa czerwonymi karlami o czym pisze autor.
Czerwonym karlem jest Proxima Centauri, zwana tez Alfa Centauri C, krazacym wokol w/w na dalszej orbicie.
Pozatym calkowity obieg gwiazd A i B wynosi 80 lat a nie 20 jak pisze autor.
Po trzecie, najblizsza obecnie naszemu sloncu gwiazda jest wlasnie Proxima Centauri (wynoszaca 4,3 lat swietlnych) a nie Alfa Centauri B jak pisze wyzej wspomniany
 
Pozdrawiam