Nagły wzrost jasności komety C/2012 X1(LINEAR)

Kategorie: 

Kometa C/2012 X1 (LINEAR) 21 października 2013 - foto: Ernesto Guido, Nick Howesa i Martino NICOLINI (iTelescope Observatory, New Mexico)

Podczas gdy astronomowie zadają sobie pytanie, dlaczego kometa C/2012 S1 ISON nie stała się dotychczas tak jasna jak oczekiwano inny obiekt tego typu, kometa C/2012 X1 (LINEAR) wręcz rozbłysła światłem. Być moze okaże się nawet jaśniejsza niż słynna kometa ISON,

 

Kometa C/2012 X1 (LINEAR) została odkryta 8 grudnia 2012 roku. Najnowsze obserwacje wskazują na to, że stała się ona dużo jaśniejsza niż oczekiwano na tym etapie jej kosmicznej wędrówki. Potwierdził to japoński astronom H.Sato, który oszacował jej obecną jasność na magnitudę +8,5.

Jeszcze na początku października kometa C/2012 X1 osiągała +16 magnitudę, dlatego tak nagły wzrost jasności jest niewątpliwie rzeczą niezwykłą. Jasność rzędu magnitudy +8,5 jest wystarczająca, aby dało się ją obserwować za pomocą małych teleskopów a nawet lornetek.

 

Wcześniej przewidywano, że obiekt ten nie osiągnie większej jasności, niż +14, ale jak widać szacunki te nie sprawdziły się. Nagły wzrost jasności C/2012 X1 upodabnia ja do komety 17P/Holmes, która w 2007 roku była widoczna nawet gołym okiem.

Co ciekawe kometa C/2012 X1(LINEAR) jest na dobrej drodze, aby stać się jeszcze jaśniejszą. Peryhelium nastąpi 21 lutego 2014 roku, a jej odległość do Słońca wyniesie wtedy 1,6 AU. Na dodatek od połowy grudnia może dojść do sytuacji, gdy będzie można wykonać jedno zdjęcie zarówno komety ISON jak i komety LINEAR, które mimo różnicy dystansu do Słońca powinny występować stosunkowo blisko siebie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika sonnyy5

Siema :)   Artykuł bardzo

Siema :)
 
Artykuł bardzo ciekawy, ale mam pytanie do admina i czytalników, jak uzyskać w stellarium efekt warkocza komety, nigdzie nie widze funkcji warkocza kometarnego jak na obrazku wyżej, chyba że to poprostu przeróbka zdięcia.
 
Pozdrawiam :)