Nadlatująca asteroida 2015 HR182 może zagrozić Ziemi?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Asteroida 2015 HR182 została odkryta po raz pierwszy w kwietniu tego roku. Orbita tego ciała niebieskiego nie jest odpowiednio poznana, bo udało się je obserwować jedynie przez dwie noce i to za pomocą jednego zaledwie teleskopu. Oznacza to, że jego przelot w pobliżu Ziemi może się wiązać nawet z kolizją.

 

Obiekt oznaczony jako 2015 HR182 udało się zaobserwować 18 kwietnia bieżącego roku. Potem potwierdzono jeszcze obserwacje do 21 kwietnia włącznie. Już wtedy, kiedy go widziano był to bardzo blady punkt o magnitudzie +23. Potem zniknął z oczu astronomów, co oznacza, że niepewność jego orbity jest bardzo duża.

 

Obecnie nie wiadomo nawet gdzie skierować teleskop, aby odnaleźć obiekt, ale z danych, które udało się zebrać podczas tego niedługiego okienka czasowego, wskazują, że asteroida ta powinna przechodzić w okolicy Ziemi około 22 października.

Niektórzy sugerują, że trudności z obserwacja tego ciała niebieskiego mogą być związane z jego trajektorią. Co więcej gdyby asteroida nadlatywała na kursie kolizyjnym moglibyśmy nie być w stanie jej zobaczyć ze względu na Słońce, które skutecznie odcinałoby nam do niej dostęp za pomocą teleskopów. W takim wypadku zobaczylibyśmy ja dzień lub dwa przed zderzeniem.

 

Najprawdopodobniej asteroid 2015 HR182 minie Ziemię, ale gdyby jakimś cudem zderzył się z naszą planetą to przy jego rozmiarach nie byłaby to katastrofa powodująca całkowite wyginięcie gatunków. Tego typu zdarzenie może zniszczyć całe miasto i okolicę, ale nie spowoduje wymierania homo sapiens.

 

Miejmy nadzieje, że nie będziemy się musieli o tym przekonać za kilka dni, gdy spodziewane jest bliskie przejście tego ciała niebieskiego w okolicy naszej Ziemi.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Bez_przesady!

Jest gotowy superprosty więc

Jest gotowy superprosty więc niezawodny o regulowanej sile ciągu pędnik elektromechaniczny nie wymagający paliwa chemicznego zdolny zepchnąć z orbity nawet księżyc a spece od impaktowego zagrożenia Ziemi zamiast kupić go ode mnie nie wiadomo na co - chyba na wielki impakt? - czekają... ja a wraz ze mną wynalazek pewnie nie doczekam, ale oni i ludzkość pewnego dnia Wielkiego Łubudubudu!! się doczekają...

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Zniknęła z pola widzenia

Zniknęła z pola widzenia teleskopu, gdyż wiatrak grawitacyjny Ziemi ją... odbił swoimi grawitacyjnymi skrzydłami...
Gdyby Astrofizycy określili zmienność hiperboliczną zagiętej przez Ziemię przestrzeni, wiedzieliby gdzie ów teleskop skierować...

Angelus Maximus Rex