Nadchodzi pierwsze w tym roku zaćmienie Słońca

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Już 10 maja 2013 roku dojdzie do pierwszego w tym roku obrączkowego zaćmienia Słońca. Będzie je można podziwiać tylko z półkuli południowej. Zjawisko tego typu zawsze jest wydarzeniem astronomicznym zwłaszcza, że spodziewana jest dobra pogoda.

 

Zaćmienie zacznie się na północy Australii a następnie cień będzie się poruszał w kierunku Pacyfiku zahaczając o niektóre wyspy z Oceanii. Długość pasa zaćmienia wyniesie około 13 300 km, a jego szerokość wyniesie od 171 do 225km. Początek zaćmienia przypadnie na 22:33 czasu uniwersalnego. Moment największego zaćmienia nastąpi o 00:26 UTC i najlepiej widoczne będzie z obszaru Republiki Kiribati. Czas trwania fazy maksymalnej zaćmienia osiągnie wtedy 95% przykrytej tarczy słonecznej.

Następne zaćmienie w 2013 roku wystąpi 3 listopada 2013 roku i ma być widoczne w Afryce oraz na Oceanie Atlantyckim. Będzie to tak zwane hybrydowe zaćmienie Słońca. Na Atlantyku będzie obrączkowe a na terenie Afryki całkowite. Można je będzie obserwować w środkowej części "czarnego lądu". W krajach takich jak Gabon powinno ono trwać około minuty. Niestety czas zjawiska atmosferycznego przypada na sam szczyt pory deszczowej, więc spektakularne obserwacje mogą być utrudnione.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze