Na zdjęciach z Marsa zidentyfikowano "anioła"

Kategorie: 

Źródło: ESA

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała zdjęcie niezwykłej depresji na południowym biegunie Marsa, wykonanej przez orbiter Mars Express. Urządzenie sfotografowało na południowym biegunie Marsa dziwne zagłębienie w kształcie anioła.

Obszary polarne Marsa są szczególnie interesujące dla planetologów, ponieważ zawierają ogromne rezerwy lodu wodnego i zamarzniętego dwutlenku węgla. Ich badania są potrzebne nie tylko do zrozumienia struktury i składu czap polarnych, ale także sezonowych zmian pokrywy lodowej i jej wpływu na klimat. Są to informacje kluczowe pod kątem planowania przyszłych lotów załogowych na planetę, a także oceny przydatności Marsa do życia obecnie lub w przeszłości. 

 

W tym drugim przypadku ciekawym miejscem dla naukowców jest południowy biegun Marsa, na którym niedawno odkryto jeziora subglacjalne z ciekłą wodą. To właśnie tam zlokalizowano dziwną strukturę, która ze względu na zjawisko pareidolii - wielu osobom kojarzy się z aniołem. Zdaniem naukowców ten bożonarodzeniowy anioł powstał w wyniku sublimacji lodu, erozji skał i upadku meteorytu. Anielska depresja została zestawiona z pasków wykonanych kamerą HRSC.

Obraz został skompilowany z kilku zdjęć wykonanych przez wbudowaną kamerę HRSC (High Resolution Stereo Camera) 8 listopada 2020 r., Rozdzielczość zdjęcia wynosiła 15 metrów na piksel.

Mapa topograficzna depresji na południowym biegunie Marsa.

Sama struktura jest zagłębieniem, którego różne części powstają w wyniku różnych procesów. Prawa strona anioła to duży dół sublimacyjny, który wcześniej zawierał lód, a szczyt anioła to krater uderzeniowy. Zbocza na dole konstrukcji są strome i zerodowane. Ciemny kolor na zdjęciu odpowiada piaskom bogatym w różne minerały, takie jak piroksen i oliwin, podczas gdy jasne obszary zawierają lód. Po lewej stronie anioła widoczne są wzory utworzone przez wirujący pył. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz