Na powierzchni księżyca Io zaobserwowano potężną erupcję wulkaniczną

Kategorie: 

Źródło: Galileo Project/JPL/NASA

Jowiszowy księżyc o nazwie Io to ciało niebieskie charakteryzujące się największą aktywnością wulkaniczną ze wszystkich obiektów w Układzie Słonecznym. Na jego powierzchni znajdują się jeziora lawy oraz setki wulkanów. Naukowcy twierdzą, że udało im się zobaczyć erupcję jednego z nich.

 

Należący do agencji NASA orbiter Galileo badał Jowisza oraz jego systemy pierścieni i księżyców w latach 1995-2003. Minęło już kilkanaście lat odkąd misja kosmiczna dobiegła końca, lecz spektrometr mapujący w bliskiej podczerwieni (NIMS) przesłał nam tak wiele danych, że naukowcy przeglądają i analizują je do dnia dzisiejszego.

Wizja artystyczna - źródło: NASA

Ashley Davies i jej zespół natrafili na dane, które wskazują na bardzo krótkotrwałe, zmienne i potężne zdarzenie termiczne. W jednym punkcie na powierzchni księżyca Io nastąpił nagły wzrost temperatury, który był wyższy nawet dziesięciokrotnie od otoczenia. Sygnał osłabnął o około 20% po pierwszej minucie oraz o kolejne 75% po drugiej minucie. Po 23 minutach, temperatura zrównała się do poziomu otoczenia.

 

Zdaniem naukowców, dane NIMS wskazują na gwałtowną erupcję wulkaniczną przypominającą erupcje włoskiego stratowulkanu Stromboli, którym zwykle towarzyszą silne eksplozje przy niewielkim wypływie lawy, tak jak zostało to udokumentowane na poniższym nagraniu. Uważa się jednak, że wybuchy wulkanów na księżycu Oi są nieporównywalnie silniejsze niż na Ziemi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz