Na Marsie zaobserwowano niezwykłą zieloną poświatę

Kategorie: 

Źródło: NASA

W górnej warstwie atmosfery Marsa odkryto zjawisko, którego naukowcy poszukiwali od ponad 40 lat. Chodzi o zieloną poświatę, która wynika z interakcji między światłem słonecznym a tlenem. Podobne zjawisko obserwowano dotychczas jedynie w ziemskiej atmosferze, zatem jest to pierwsze takie odkrycie w kosmosie.

<--break->

 

Marsjańska zielona poświata jest w pewnym sensie podobna do zorzy polarnej. Oba te zjawiska powstają dzięki tym samym cząsteczkom, lecz poświata jest znacznie słabsza i stoją za nią inne mechanizmy. Zorza powstaje dzięki naładowanym cząstkom wiatru słonecznego, które jonizują atomy w atmosferze. Z kolei poświata spowodowana jest interakcją, zachodzącą między światłem słonecznym a atmosferą.

 

Na Marsie udało się zaobserwować dzienną poświatę. Na Ziemi zjawisko to powstaje, gdy cząsteczki w atmosferze pochłaniają światło słoneczne i uwalniają nadmiar energii w postaci promieniowania o tej samej lub nieco niższej częstotliwości. Dzienną poświatę widać wyraźnie z poziomu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdy patrzy się na ziemską atmosferę od strony jej krawędzi.

Źródło: NASA

Naukowcy właśnie potwierdzili, że podobne zjawisko występuje na Marsie. Korzystając z instrumentu NOMAD, który zainstalowano na pokładzie sondy ExoMars Trace Gas Orbiter, przeprowadzono obserwację marsjańskiej atmosfery od strony jej krawędzi na wysokości od 20 do 400 kilometrów. Analiza danych wykazała emisję zieleni w zakresie widzialnym i ultrafioletowym.

 

Największą emisję zarejestrowano na wysokości 80 kilometrów. Natomiast modele komputerowe potwierdziły, że dzienna poświata na Marsie powstaje w bardzo podobny sposób do zjawiska obserwowanego na Ziemi – promienie słoneczne rozbijają dwutlenek węgla na tlenek węgla i tlen, a atomy tlenu odpowiadają za charakterystyczną zieloną poświatę.

 

Badania marsjańskiej atmosfery potwierdzają poprzednie modele teoretyczne, jednak tamtejsze emisje są znacznie silniejsze od zjawiska obserwowanego na Ziemi. To oznacza, że należy przeprowadzić dokładniejsze analizy na temat zachowania atomów tlenu, co ma istotne znaczenie dla zrozumienia fizyki atomowej i fizyki kwantowej. Odkrycie zielonej poświaty pomoże lepiej zrozumieć procesy je wywołujące zarówno na Ziemi, jak i na innych planetach.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz