Na Marsie odkryto gigantyczny krater wypełniony lodem

Kategorie: 

Źródło: ESA

Satelita Mars Express, przelatujący nad północnymi zakątkami Marsa, uchwycił obraz szerokiego na ponad 80 km, wypełnionego lodem krateru Korolev.

 

 

Rozpoczęty 15 lat temu przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) projekt Mars Express koncentruje się głównie na badaniu lodowców i regionów polarnych Czerwonej Planety.

 

Korolev jest niezwykłym kraterem głównie ze względu na fakt, że jest wypełniony lodem przez cały rok. ESA wyjaśnia, że lód krateru jest odporny na topnienie podczas cieplejszych sezonów letnich, ponieważ masywna równina tworzy tzw. "zimną pułapkę". Gdy powietrze krąży nad kraterem, ochładza się i opada na lód, tworząc coś w rodzaju tarczy ochraniającej powierzchnię.

Krater zawdzięcza swoją nazwę legendarnemu naukowcowi, Siergiejowi Korolewowi. Inżynier stał na czele radzieckiego programu kosmicznego, w ramach którego wysłano w kosmos pierwszego człowieka i wygrano korespodencyjny pojedynek ze Stanami Zjednoczonymi.

 

Sonda Mars Express nadal będzie aktywnie przeszukiwać powierzchnię Czerwonej Planety i możemy spodziewać się, że w przyszłości dostarczy nam jeszcze wielu niesamowitych obrazów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz