Na Księżycu może być woda. Naukowcy zdobyli nowy dowód

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Per/CC BY-SA 2.0

Zespół badawczy z Uniwersytetu Tohoku odnalazł w północno-zachodniej części Afryki meteoryt pochodzący z Księżyca. Analiza wykazała, że zawarty w nim minerał potwierdza istnienie wody na naturalnym satelicie Ziemi.

 

 

Księżycowy meteoryt, oznaczony jako NWA 2727, zawiera moganit. Tak się składa, że minerał ten powstaje tylko z udziałem wody. Spośród trzynastu odnalezionych meteorytów, tylko ten jeden zawierał w sobie moganit.

Źródło: Uniwersytet Tohoku

Moganit jest podobny do kwarcu i powstaje na Ziemi jako osad, gdy woda alkaliczna, zawierająca dwutlenek krzemu, ulega odparowaniu w warunkach wysokiego ciśnienia. Obecność moganitu w odnalezionym meteorycie, zdaniem Masahiro Kayama, głównego autora badań, jest silnym dowodem na obecność wody na Księżycu.

Źródło: Uniwersytet Tohoku

Naukowcy po raz pierwszy odkryli moganit w księżycowych meteorytach. Japońscy badacze przypuszczają, że minerał ten powstał na Księżycu w wyniku procesu odparowania wody przy silnym świetle słonecznym. Masahiro Kayama twierdzi również, że pod powierzchnią Księżyca mogą ukrywać się duże ilości wody pod postacią lodu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze