Możliwe są już obserwacje asteroidy 1998 QE2

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Kolejne w tym roku duże ciało niebieskie przeleci w pobliżu Ziemi. Tym razem będzie to mierząca około 3 kilometry średnicy asteroida 1998 QE2. Do przelotu dojdzie już w piątek, 31 maja o godzinie 20:59 czasu uniwersalnego.

 

Asteroida, którą odkryto w 1998 roku w ramach badania obiektów NEO zwanego LINEAR, przeleci w odległości 6,2 miliona kilometrów od naszej planety. Z racji dosyć dużej wielkości obiektu spodziewane jest osiągnięcie przez nią magnitudy jasności rzędu +10 do +12. Przejście 1998 QE2 nastąpi mniej więcej 15 razy dalej niż odległość z Ziemi na Księżyc.

Obecnie można już oglądać 1998 QE2 na nocnym niebie, gdzie osiąga jasność +12. Można ją znaleźć w miejscu na niebie gdzie znajduje się gwiazdozbiór Centaura. Następnie przejdzie w kierunku północnej części gwiazdozbioru Hydry a w piątek znajdziemy ją na tle gwiazdozbioru Wagi. Do obserwacji asteroidy trzeba być niestety wyposażonym w teleskop o trochę większej światłosile. Stosunkowo wysoka południowa deklinacja obiektu oznacza, że najlepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy regionów położonych na szerokościach geograficznych na północ od 35 stopnia.

Oprócz obserwacji w świetle widzialnym naukowcy planują pomiary radarowe przelatującego obiektu. Można się spodziewać opublikowania poklatkowych filmów przedstawiających kształt oraz rodzaj rotacji, jakiej ulega 1998 QE2.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz